View Single Post
  #4  
Vechi 17.11.2009, 15:03:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Vad ca nu are succes acest thread care mie mi se pare foate important.
Eu cred ca in Biserica la ora actuala înnotam in plin formalism si fariseism.
Mereu vad aici pe forum ridicarea canoanelor la rang de legi sau chiar de dogme. Daca un canon nu este respectat sau este relativizat, imediat persoana care indrazneste sa o faca este calificata drept necredincioasa, 'ecumenista', liberala, neoprotestanta etc.
Hristos a spus ca nu omul este pentru sabat, ci sabatul pentru om. Canoanele in Biserica (dupa cum se poate vedea daca ne uitam cum au fost intelese ele la inceput) sunt o orientare, o aplicare a dogmelor la realitatea cotodiana, si nu au valoare de legi. Ele sunt valabile in anumite conditii, si trebuie aplicate doar spre mantuirea omului. Aplicarea canoanelor la om se numeste iconomie - sunt aplicate complect, sau partial, sau deloc, depinde de situatie, de om si de momentul istoric.
Asa cum, cand exista legea sabatului, daca 'unui om ii cadea magarul in fantana se ducea sa-l scoata', cu atat mai mult noi, crestinii, care nu mai suntem o religie a legii, ca iudaismul, aplicam canoanele duca caz.

Cel mai sus sta insa intotdeauna dragostea de Dumnezeu si de aproape. Adica, ar trebui sa stea.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote