Subiect: am o propunere:
View Single Post
  #1  
Vechi 12.01.2010, 10:22:16
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit am o propunere:

in fiecare zi, pe siteul crestinortodox este prezentata Evanghelia zilei. Ce ziceti sa discutam despre aceasta? cred ca este constructiv pentru toata lumea si fiecare are ceva de invatat.
Sunteti de acord sa incepem?

"Si a intrat Iisus in Ierusalim si in templu si, privind toate in jur si vremea fiind spre seara, a iesit spre Betania cu cei doisprezece.
Si a doua zi, iesind ei din Betania, El a flamanzit.
Si vazand de departe un smochin care avea frunze, a mers acolo, doar va gasi ceva in el; si, ajungand la smochin, n-a gasit nimic decat frunze. Caci nu era timpul smochinelor.
Si, vorbind, i-a zis: De acum inainte, rod din tine nimeni in veac sa nu manance. Si ucenicii Lui ascultau.
Si au venit in Ierusalim. Si, intrand in templu, a inceput sa dea afara pe cei ce vindeau si pe cei ce cumparau in templu, iar mesele schimbatorilor de bani si scaunele vanzatorilor de porumbei le-a rasturnat.
Si nu ingaduia sa mai treaca nimeni cu vreun vas prin templu.
Si-i invata si le spunea: Nu este, oare, scris: "Casa Mea casa de rugaciune se va chema, pentru toate neamurile"? Voi insa ati facut din ea pestera de talhari.
Si au auzit arhiereii si carturarii. Si cautau cum sa-L piarda. Caci se temeau de El, pentru ca toata multimea era uimita de invatatura Lui.
Iar cand s-a facut seara, au iesit afara din cetate.
Dimineata, trecand pe acolo, au vazut smochinul uscat din radacini.
Si Petru, aducandu-si aminte, I-a zis: Invatatorule, iata smochinul pe care l-ai blestemat s-a uscat.
Si raspunzand, Iisus le-a zis: Aveti credinta in Dumnezeu.
Adevarat zic voua ca oricine va zice acestui munte: Ridica-te si te arunca in mare, si nu se va indoi in inima lui, ci va crede ca ceea ce spune se va face, fi-va lui orice va zice. "

Sfanta Evanghelie dupa Marcu 11 (11-23)
Reply With Quote