View Single Post
  #121  
Vechi 17.05.2013, 12:34:17
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Deci de la coreeni ni s-a tras, bată-i focu... Au căzut, bieții Ceaușescu în ispită și nu și-au mai revenit... Deh, aveai tu dreptate când ziceai că ecumenismul nu e bun, nici măcar în politică...:)

Dacă oamenilor le intrase în cap că Ceaușescu e despot, iar ura înflorise precum metastazele în popor, ce se mai putea face? La fel era și-n țările vecine.

În acest context, bine dirijat și din afară, vă întreb: ce-ar fi putut face un monarh?
Oare dacă un monarh e perceput ca despot (chit că poate nu are o politică tocmai despotică) va avea altă soartă decât Ceușescu și regimul lui?

Eu cred că punerea Bisericii într-o poziție cu totul nepotrivită, persecuția preoților și educarea tinerilor în duh ateist a influențat mult istoria noastră recentă. Nu știu în care perioadă a istoriei românilor a fost atât de otrăvită viața creștinilor, a fost atât de umilită credința oamenilor, ca în ceaușism. Eu cred că asta a contat foarte mult, cu mult mai mult decât alte cauze.

De aceea, cred că soluția tot de aici trebuie să vină: din raportarea justă la ce înseamnă Biserica pentru popor. Și din refacerea conștiinței bisericești autentice a românilor, împreună cu conștiința de neam și țară. Monarhia ar fi posibilă și de succes doar în acest fel.
Reply With Quote