View Single Post
  #203  
Vechi 01.03.2014, 17:50:09
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Problema se transeaza in mod etic, in sensul ca:
1. Mantuitorul Hristos a marturisit ucenicilor Sai ca a venit "la oile cele pierdute ale casei lui Israel". Adu-ti aminte ca nici nu a dorit sa o asculte pe femeia canaaneanca pentru ca nu era una din oile pierdute ale casei lui Israel. Intrebarea e ce statut aveau atunci cei din alte neamuri? Eu unul nu i-as numi pe sectari fratii mei. Ei sunt, insa, aproapele meu.

Doamne ajută.

Da, statut de cîini, toți eretici sunt ca niște cîini ce hărțuiesc Adevărul. Dar tot i-a vindecat Domnul fiica ! Vezi ?

Cu etica ta cu tot, prea fățărnicia dumneavoastră, tu duci direcția fundu iadului ! Cu Biblia în brațe, strigînd : "Aproapele meu! Aproapele meu! Aproapele meu! Dar eu mi-am iubit aproapele, ca mine însumi! Și mai mult decît pe mine însumi cum m-au învățat sfinții."

Considerînd pe oameni doar aproapele tău, dar cînd vine vorba, i-ai spune eretic, fără să-i arăți că-l iubești spunînd frățiorul meu rătăcit în erezie.

Și poate pînă la plecarea ta în iad (dacă tot așa o ții) aștept un răspuns la întrebarea de mai sus, la celălalt post al meu.

Sau aștept în zadar, prea iluminarea dumnevoastră ? :)

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 01.03.2014 at 17:57:31.
Reply With Quote