View Single Post
  #205  
Vechi 01.03.2014, 18:00:57
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Iti voi raspunde daca imi vei raspunde si tu la rugamintea mea: unde ai gasit la Sf.Parinti pasaje in care acestia sa-i numeasca pe eretici "frati rataciti sau pierduti sau...."!
Doamne ajută.

Nu îți voi răspunde pentru că deja s-au adunat 3 lucruri la care trebuie să-mi răspunzi, plus o erezie nouă ce ai scos, cu filiația ! Deci ești în pericol. Vorbind la modul cel mai serios acum.

Erezia, sigur, fără să îți dai seama de ea, spusă de tine, o ai aici:

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Intrebarea e daca filiatia universala - cea de fii ai lui Dumnezeu prin nastere - o acopera pe cea adoptiva, harica.
Eu cred ca nu, si aduc aici ca argument inceputul Sf.Evanghelii a Sf.Ap.si Evanghelist Ioan: "La inceput a fost Cuvantul..." Adica "La inceput" anunta o noua Creatie ce implica O NOUA FILIATIE, cea adoptive, prin har.
Că eu nu am vorbit de nicio filiație, ci doar de un mod de exprimare, dar tu ai vrut să te dai rotund și a ieșit o gogoașă mare !
Cu gem de minciunele în ea. De la vrăjmaș.

Din nou îți spun, tot cu dragoste, dute la Sfinții Părinți, și pentru Romani 8, și pentru Ioan 1.

Ești în mîndrie pînă peste cap, frățior drag ! Aleargă la duhovnic. Acum vorbesc cît de poate de serios. Amîndoi suntem în mîndrie și te rog hai să nu vorbim dogmatică aici. Că ne prindem urechile. Aleargă la duhovnic.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 01.03.2014 at 18:13:15.
Reply With Quote