View Single Post
  #206  
Vechi 01.03.2014, 18:19:36
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
DanielS, poate tu crezi ca esti primul neoprotestant care a intrat pe forum. Ceilalti neoprotestanti au inteles macar cate ceva din invatatura ortodoxa, tu deocamdata nu stii acest lucru. Sunt o gramade de topice cu discutii cu neoprotestanti, le poti citit pe cateva, ca sa te lamuresti. Daca vrei sa afli ceva, pentru ca daca vei dori sa faci prozelitism nimeni nu o sa asculte, aproape toti ortodocsii sunt imuni la ideile neoprotestante.
Am inteles destul despre invatatura ortodoxa, numai ca vad multe lucruri contrare Bibliei, ceea ce ma face sa cred ca nu e biblica.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Harul este chipul sau fața ce a avut Hristos Dumnezeu pe Muntele Taborului la schimbarea la față. Acea lumină pe care o aveau și sfinții cîteodată și o poți vedea în sfintele icoane sub forma unei aure.
Binecuvîntarea e una, harul e alta.
Nu te supara, dar habar nu ai despre ce vorbesti. Harul reprezinta darul nemeritat pe care l-au primit oamenii de la Dumnezeu. Plata pacatului este moartea, si toti oamenii au pacatuit, ceea ce inseamna ca toti meritam sa mergem in iad. Dar Dumnezeu la trimis pe Isus in lumea noastra ca sa moara pe ruce pentru noi, si prin moartea Lui de pe cruce noi sa avem SANSA sa fim mantuiti. Harul este faptul ca avem SANSA sa fim mantuiti, spre deosebire de Satana, care a pacatuit ca si noi, dar lui nu i s-a oferit sansa de a fi mantuit ca si nou. Harul este un dar de la Dumnezeu, nu o aura sau mai stiu eu ce alta chestie inventata de cineva care nu a priceput nimic din Biblie.

[quote=Daniel_Ortodox;552696]
La fel cum citatele despre mîntuirea prin credință sunt unele, prin mîntuirea prin fapte sunt altele, încununate de mila și harul lui Dumnezeu Hristos și Sîngele și Trupul Său, sunt altele.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
A mai spus Cătălin și de minuni. Schimbarea vieții nu e o minune. E un lucru firesc, cum se întîmplă și la alcoolici anonimi. Minune e LUMINA SFÎNTĂ de la Ierusalim din noaptea de Înviere. Sau apa sfințită, care e dovedit științific că după sfințire nu mai are microbi. Sau minune mai e că Dumnezeu permite trupurilor sfinților, să nu putrezească, noi le numim Sfinte Moaște.
Minunile nu sunt automat un semn de la Dumnezeu. Si Satana poate face minuni, si antihristul.

Marcu 8:12 "Isus a suspinat adânc în duhul Său și a zis: „Pentru ce cere neamul acesta un semn? Adevărat vă spun că neamului acestuia nu i se va da deloc un semn.”"
As vrea mai multe informatii despre faptul ca apa sfintita nu mai are microbi dupa sfintire, daca se poate. Ar fi foarte interesant.
Moastele nu au putrezit deloc? Vezi. Iarasi exagerezi.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Unde spune asta în Biblie? Din asemenea minciuni de la draci, și ispitiri, ies ereziile.
Tu glumesti? Conform DEX "NEPRIHĂNÍT, -Ă, neprihăniți, -te, adj. Care este fără prihană, fără păcat, fără vină, pur, curat, nepătat, imaculat"
Iadul este locul unde vor merge cei pacatosi, nu cei fara pacat.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Omule, nu există așa ceva în Biblie. Spui erezii. E doar în mintea ta așa ceva. Și tot acolo sunt și draci. Scoate-i afară. Vino acasă.
Nu, pe lîngă sîngele și trupul Domnului, adică harul Său, trebuie să avem și credință și fapte. Acestea 3 trebuie la mîntuire. Scoți una și nu mai ai mîntuire.
Tit 3:5-7 "El ne-a mântuit, nu pentru faptele făcute de noi în neprihănire, ci pentru îndurarea Lui, prin spălarea nașterii din nou și prin înnoirea făcută de Duhul Sfânt, pe care L-a vărsat din belșug peste noi, prin Isus Hristos, Mântuitorul nostru; pentru ca, odată socotiți neprihăniți prin harul Lui, să ne facem, în nădejde, moștenitori ai vieții veșnice."

Doamne, da' cat de clar este totul scris in Biblie... si totusi e atat de complicat pentru unii care prefera religia lor in schimbul lui Dumnezeu.
Iacov 2 nu spune ca credinta nu mantuieste, ci ca doar credinta adevarata mantuieste. Daca ar fi asa cum ai zis tu atunci de ce a zis Iacov in capitolul 2 "Avraam l-a crezut pe Dumnezeu si acest lucru i-a fost socotit ca neprihanire" O sa zici ca neprihanirea nu inseamna mantuire? Daca da, atunci reciteste citatul de mai sus din Tit 3:5-7.

A se observa ca in citatul de mai sus scrie "prin Isus Hristos, Mântuitorul nostru", nu prin Maria.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Așa-i? Ai vrea tu ! Hristos a ținut Legea perfect pentru tine și gataaaaaaa ! Ești mîntuit ! Erezie, dragul meu. Trebuie FAPTE ! Trebuie: "cu frică și cu cutremur SĂ LUCRĂM la mîntuirea noastră" - Filipeni 2, 12.
Deci la Iacov 2, 20 și Filipeni 2, 12 spune FAPTE !
Spune că CREDINȚA ÎN HRISTOS FĂRĂ FAPTE ESTE MOARTĂ ! Biblia spune asta la Iacov 2, 20. Biblia, măi !
Deci trebuie la MÎNTUIRE acestea trei: CREDINȚĂ, FAPTE și HARUL LUI HRISTOS.
Spui altfel, ești în erezie, nu te mîntuiești.
Cum explici Romani 4:5 "pe când, celui ce nu lucrează, ci crede în Cel ce socotește pe păcătos neprihănit, credința pe care o are el îi este socotită ca neprihănire."

Conform Tit 3:7 neprihanit => mantuit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Iisus, cu doi i, nu Isus. Că unul e Mesia, nu mai mulți, nu 13 personaje din Biblie, cu numele Isus. Ține minte, nu mai scrie Isus, că e greșit.
Nu mi-ai spus de ce "Iisus" e mai corect decat "Isuss"? Daca lucrul important e ca sa Ii diferentiem numele de ceilalti, atunci "Isuss" ar trebui sa fie destul de corect. Americanii care spun "Jesus" vor merge in iad? Nu cred ca mi-ai raspuns la asta.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Greșit, dragul meu. Erezie. Și musulmanii sau ateii, au fapte bune. Dar n-au dreapta credință creștină. Ortodoxă. Singura fără erezie. Doar credința ortodoxă vine de la Dumnezeu. Alte credințe, vin de la draci, hristoșii mincinoși. Îi spune hristos mincinos, că imită pe Hristos, că fac și ei fapte alese, sunt blînzi, iubitori, etc., ca să piardă sufletele. Dar e minciună, sunt draci.
Am zis ca "Dar o credinta adevarata va produce fapte, deoarece credinta vine de la Dumnezeu."
Ma refeream la credinta crestina adevarata, nu la orice credinta.


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Nu. Că contrazice Biblia. Iacov 2, 20 și Filipeni 2, 12. Trebuie și fapte.
Da, bineinteles ca trebuie sa faci ceva ca si crestin. Ca doar nu zice nimeni ca daca zici ca crezi in Isus si apoi iti traiesti viata cum vrei, nu o sa ajungi in cer. Ideea e ca daca crezi cu adevarat in Isus, vei avea o viata schimbata (1 Corinteni 5:17), si asta nu prin puterea ta ci prin puterea Lui.

Efeseni 1:4-5 "În El, Dumnezeu ne-a ales înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinți și fără prihană înaintea Lui, după ce, în dragostea Lui, ne-a rânduit mai dinainte să fim înfiați prin Isus Hristos, după buna plăcere a voii Sale,"

Vezi? Dumnezeu ne-a ales pe noi, nu noi L-am ales pe El. Asta e un verset care sustine ideea de predestinare. Nu ai cum sa contrazici asta.

Mantuirea noastra este 100% bazata pe Dumnezeu, fara niciun merit al nostru. Da, crestini vor avea fapte bune, dar nu datorita firii lor pacatoase, ci datorita lui Dumnezeu care ne ajuta la asta.


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Da, scumpul meu și aici greșești. Unde spune în Biblie așa ceva? Adică un iad temporar și un iad veșnic? E ca erezia purgatoriului la romano-catolici. E erezie. E cu totul alta învățătura despre iad a Bisericii Creștine, față de învățăturile eretice.
In pilda cu bogatul nemilostiv si saracul Lazar, vedem ca se vorbeste despre asta. Ti-am spus asta deja, nu inteleg de ce mai intrebi...

Luca 16:25-26 "Fiule”, i-a răspuns Avraam, „adu-ți aminte că, în viața ta, tu ți-ai luat lucrurile bune, și Lazăr și-a luat pe cele rele; acum aici, el este mângâiat, iar tu ești chinuit. Pe lângă toate acestea, între noi și între voi este o prăpastie mare, așa ca cei ce ar vrea să treacă de aici la voi sau de acolo la noi să nu poată.”" -> VERSETELE ASTEA ARATA CA RUGACIUNEA PENTRU MORTI NU ARE NICIO BAZA BIBLICA. Aici ni se arata ca odata ce ai murit, soarta iti este scrisa pentru totdeauna. Deci, tot crezi ca trebuie sa ne rugam pentru morti?


Ar trebui să fac cum spui. Dumnezeu să mă ierte. Spune și tu, frățior rătăcit, în loc de Isus, spune Mîntuitorul Iisus Hristos.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Da măi, da vezi că spune, ca să nu se laude nimeni. A spus că nu prin fapte, ca să ne protejeze !
Deci in Efeseni 2:8 ("Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.") Pavel ne spune ca mantuirea nu e prin fapte, si prin asta vroia sa ne spuna ca defapt chiar e prin fapte? :)) Imi vine sa rad. Ori intelegi tu gresit pasajul asta ori Pavel avea probleme mari de inteligenta. Alta obtiune nu exista.
Reply With Quote