View Single Post
  #207  
Vechi 01.03.2014, 18:20:12
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Tu nu ai Adevărul. Nu ai pe Hristos. Ai ca hristos pe un drac, hristos mincinos.
Doar creștinii au Adevărul. Nu ereticii.
Ai aici despre Botez, tot ce trebuie să știi.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17076
1. Tu ai spus acolo ca botezul trebuie facut NEAPARAT prin apa. Deci, talharul de pe cruce nu s-a botezat niciodata daca botezul e prin apa.
2. Marcu 16, 16: "Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi." Citeste cu atentie versetul. Cine va fi osandit? Cel ce nu va crede, nu cel ce nu se va boteza. Nu adauga nimic la Biblie.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Iacov 2, nu are nevoie de interpretare. Preotul ortodox este creștin. Preot creștin. Se numește ortodox, să se diferențieze de alți preoți. Preoții eretici. Tîlharul s-a mîntuit, asta spune și preotul creștin și preotul eretic. Cum ți-am explicat în alt răspuns, prin credință, faptele care i-au fost cuvintele și har.
Da, s-a mantuit, dar nu asta te-am intrebat, vad ca tot eviti sa dai un raspuns concret. Ce i-ar fi spus preotul ortodox din zilele noastre talharului daca acesta l-ar fi intrebat "Ce trebuie sa fac ca sa fiu mantuit?" I-ar fi spus oare ceea ce a zis Pavel in Fapte 16:30 "Atunci temnicerul a cerut o lumină, a sărit înăuntru și, tremurând de frică, s-a aruncat la picioarele lui Pavel și ale lui Sila; i-a scos afară și le-a zis: „Domnilor, ce trebuie să fac ca să fiu mântuit?” Pavel și Sila i-au răspuns: „Crede în Domnul Isus, și vei fi mântuit tu și casa ta.””" Dece i-a zis Pavel doar sa creada? Pentru ca daca crezi cu ADEVARAT in Isus viata ta va fi schimata, si vei produce fapte bune/roade, dar nu faptele te mantuiesc, ci credinta. Mai simplu nici ca se poate. Desi, stiu ca e foarte greu de inteles pentru o persoana care a fost indoctrinata de ani de zile cu ideea ca ortodoxia e adevarata, si orice alta religie, chiar daca e biblica, e eretica.
Reply With Quote