View Single Post
  #208  
Vechi 01.03.2014, 18:22:26
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Mărire nu înseamnă "lucruri mari", cum crezi tu. Mărire înseamnă închinare, cinste, slavire, proslăvire.
Nu inseamna asta, ci inseamna lucruri mari:

Uite versiunea New King James "For He who is mighty has done great things for me, And holy is His name."

Si cam acelasi lucru spun toate versiunile pe care o sa le gasesti. Niciuna nu va zice ca Dumnezeu S-a inchinat inaintea ei. Cum poti sa spui asa ceva???
Maria insasi a zis "Și s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu." Deci Maria Il numeste pe Dumnezeu, Mantuitorul ei. Tu ai impresia ca Maria e egala sau chiar mai mare decat Dumnezeu? Nimic din Biblie nu sustine prostia asta. Da, e o prostie mare. Si nu voi tacea in fata oricarui lucru care incearca sa ii fure slava Creatorului universului. Numai El e vrednic de lauda, nimeni altul. Alte versete mai ai?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Dragul meu frate rătăcit, eu ți-am arătat ce spune Biblia. Îi vei răspunde chiar ei, Preacuratei Născătoarei de Dumnezeu, vei răspunde la Judecata de Apoi, și sfinților care te vor judeca, le vei răspunde. Conform I Corinteni 6, 2: "sfinții vor judeca lumea."
Arhanghelul Gavriil i s-a închinat, Dumnezeu Însuși i s-a închinat, Dumnezeu Hristos i s-a închinat, spune că spune că i-a făcut mărire, ți-am arătat la Luca 1, 49 și chiar Preacurata spune că o vor ferici toate neamurile, ți-am arătat și asta. Toate. Păi neamul romînesc o fericește, o slăvește, o mărește, i se închină, cerîndu-i să se roage pentru noi, cum se roagă toți sfinții pentru noi, vedem la Apocalipsa 8, 3-4: "rugăciunile tuturor sfinților."
Dacă nu te rogi ei, e alegerea ta. Dar nu mie îmi spui asta. Ei, Preasfintei, îi vei spune asta.
1. Sfinitii sunt toti crestinii adevarati.
2. Astept versete biblice care sa sustina divinitatea Mariei, asa cum pretinti tu.
3. Arhanghelul Gavriil nu i s-a inchinat. Ci a zis "Și intrând îngerul la ea, a zis: Bucură-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei." -> Asta nu e o inchinare, ci o forma de salut. Unde ziceai ca scrie "Plecaciune" ?
3. Dumnezeu Tatal nu i s-a inchinat, si nici Dumnezeu Fiul. Unde apare asta in Biblie? La chestia aia cu "marire". Tu chiar nu vrei sa intelegi ca "marire" nu are cum sa insemne "inchinare"? In nicio versiune de Biblie nu se sugereaza o astfel de interpretare. Ai obiceiul sa iti creezi propriile definitii la anumite cuvinte? Ciudat obicei.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Greșit. Erezie. Preacurata pururea Fecioară Maria și Sfinții se roagă pentru noi. Ai Apocalipsa 8, 3-4: "rugăciunile tuturor sfinților."
Rugăciuni pentru toți oamenii, cum se roagă și Biserica pentru toți oamenii, conform I Timotei 2, 1. Și mai spune: "că mult poate rugăciunea dreptului care se face". (Iacov 5, 16) La II Macabei 12, 42-46 vedem clar rugăciunile pentru morți, sau adormiți întru nădejdea învierii.
Omule, sfintii sunt toti crestinii. Pilda cu saracul Lazar si bogatul nemilostiv arata ca intre cei din iad si cei din cer nu exista nicio legatura, si nimeni nu poate trece dintr-o parte in alta. Cum poti sa ignori ce scrie acolo? Tu nu iti dai seama ca ortodoxia are destule doctrine false?

"că mult poate rugăciunea dreptului care se face". (Iacov 5, 16) -> RUGACIUNEA NU POATE NICIODATA SA INDEPLINEASCA LUCRURILE CONTRARE VOII LUI DUMNEZEU.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Deci nu moare nimeni, toți se roagă unii pentru alții, cei din Rai, Biserica Biruitoare, se roagă pentru noi să ne ierte Domnul și să ajungem cu ei în Rai, și noi, Biserica Luptătoare (cu împărăția întunericului) ne rugăm pentru cei din iad să le ușureze Domnul chinul, celor pentru care ne rugăm, sau să-i ierte de tot și să-i pună în Rai, dacă vrea Domnul, în mare mila Lui. Iar ereticii romano-catolici s-au apucat și au făcut erezia purgatoriului, cum că toți dupăp ce murim mergem în purgatoriu, stăm acolo o vreme, și apoi direcția Rai. Deci ce nevoie mai e de iad? Și mai ales ce nevoie mai e de jertfa lui Hristos? Vezi ce ușor se fac ereziile? Doamne ferește de erezii. Deci asta-i. Comuniune. Asta-i Biserica.
De ce a murit Isus pe cruce?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Exact. Ai dreptate. Pînă la o limita, de unde incepi erezia.
Tocmai de aceea a putut Dumnezeu, Hristos, să i se închine, să o mărească, cum vedem la Luca 1, 49 înainte să intre în pîntecele ei preacurat și sfînt, și să ia chip de om. Pentru că este etern Dumnezeu. Hristos. Deci dacă Hristos Dumnezeu i-a făcut mărire și i s-a închinat și Arhanghelul Gavriil, i s-a închinat și el, vedem la Luca 1, 29, cu atît și noi, oamenii păcătoși facem la fel. Așa trebuie să fie creștinii.
Asta e cea mai eronata interpretarea de-a ta dintre toate pe care le-am auzit pana acum. E complet pe langa.
Maria a spus ceva de genu' "Ce onoare ca dintre toate femeile din ziua de astazi din Israel, Dumnezeu m-a considerat pe mine ca fiind vrednica de a-L aduce pe lume pe Mantuitorul lumii". Asta e interpretarea corecta. Ceea ce faci tu e o idolatrie, te inchini unui oricare alt lucru in afara de Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Vai de capu tău și de tine. Capul tău este un drac, care te conduce. E dracul ereziei care urmezi. El, dracu o să meargă în iad, dar și tu dacă rămîi și asculți de ereziile lui.
O intrebare: A pacatuit Maria vreodata in viata ei?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Dacă Dumnezeu Hristos s-a închinat creației, Preacuratei pururea Fecioarei Maicii Sale, i-a făcut mărire ! Și dacă Arhanghelul Gavriil, i s-a închinat ! Îți dau cu legămînt că nu o să ajung în iad pentru asta ! Mai repede vor ajunge în iad cei ce nu i se închină Preacuratei. Vai lor.
Tot repeti aceasi eroare in continuu. Unde scrie chestia asta? marire =/= inchinare. Arata-mi vreo dovada gramatica sau de orice alta natura pentru asta. Toate celelalte versiuni folosesc ideea de "great things". Pe o interpretare atat de ciudata iti bazezi doctrina ca trebuie sa ne inchinam Mariei. Doar pe atat?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
La fel și astăzi, sunt o mulțime de sfinți pe pămînt, dar nu începem să ne numim sfinți în gura mare, că am cădea în mîndrie, ar pleca harul, scumpul meu, și ne-ar fi foarte greu. Așa că, ne smerim cît mai puternic cu putință, căci bine spune Scriptura, nu? "Celor mîndri Dumnezeu le stă împotrivă, iar celor smeriți, le dă har" - Iacov 4, 6
Nu e o mandrie sa spui ca esti sfant, pentru ca sfant = crestin. Tot la fel cum nu e o mandrie sa zici ca sunt crestin, atat timp cat zici asta privind spre Dumnezeu, si nu spre tine.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Dar eu așa fac, mă încred doar în cuvîntul lui Dumnezeu, dragul meu.
Nu e adevarat. Cuvantul lui e foarte clar in 1 Corinteni 5:17 si Efeseni 2:8 si Ioan 3:16. Tu iti selectezi partile din Biblie care iti convin, ignorand pe celelalte. Deci, nu, tu nu te increzi in Cuvantul lui Dumnezeu. Daca ai fi sincer cu tine, ai recunoaste-o.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Totul e biblic!
Asa e, totul, mai putin:

- rugaciunea la sfinti
- inchinarea la Maria
- ideea ca mantuirea e prin fapte, cand de fapt Biblia spune contrariul
- rugaciunea pentru morti, despre care Biblia spune ca odata ce mori, destinul ti-este scris
- si cate si mai cate altele

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
BUCURII DE LA PREASFÎNTA, PREACURATA, PREABINECUVÎNTATA, DE DUMNEZEU NĂSCĂTOAREA ȘI PURUREA FECIOARĂ MARIA !
Nu am nevoie de nimic de la ea. Am nevoie de totul de la Dumnezeu, si DOAR de la El.

Draga frate, ai uitat cumva de versetul asta din Coloseni 4:17 "Și orice faceți, cu cuvântul sau cu fapta, să faceți totul în Numele Domnului Isus și mulțumiți, prin El, lui Dumnezeu Tatăl."

Versetul asta ne spune sa facem totul in numele lui Isus, nu in numele Mariei. Daca ai fi un crestin adevarat te-ai conforma acestui verset si l-ai asculta. Te rog, nu uita chestia asta. Isus a murit pe cruce pentru noi, nu Maria.

Isaia 53:6 "Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa care ne dă pacea a căzut peste El, și prin rănile Lui suntem tămăduiți."
1 Timotei 2:5 "Căci este un singur Dumnezeu și este un singur mijlocitor între Dumnezeu și oameni: Omul Isus Hristos"

Last edited by DanielS; 01.03.2014 at 18:25:24.
Reply With Quote