View Single Post
  #212  
Vechi 21.08.2016, 22:28:57
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

In urma cu 6 ani, cand eram licean, educatia sexuala nu exista in programa scolara... si nici acum nu cred ca este (dar s-ar putea sa gresesc). Cu toate ca nu era prevazuta in programa, s-a facut educatie sexuala in timpul orei de dirigentie... insa, educatia sexuala nu era predata de catre diriginte sau profesorul de biologie sau medicul liceului ci de niste membrii ai unei "organizatii non-guvernamentale". Lucrul socant era faptul ca acei membri erau cu un an mai mari - adica, tot liceeni.
Cat despre modul in care s-a desfasurat educatia sexuala, totul a fost foarte penibil; tin minte ca la un moment dat ne-au intrebat daca avem prezervative la noi. (probabil ca ei confundasera liceul cu bordelul). In plus, ne-au vorbit despre toate metodele de contraceptie, punandu-se accentul pe prezervativ si... avort. Desigur, despre avort, vorbeau cu atat de multa seninatate incat iti dadea impresia ca arunci la gunoi o cutie de pantofi si nu o fiinta umana. Abstinenta - doar a fost amintita si atat... insa, despre prezervativ s-a facut un lung elogiu: "cel mai protectiv, cel mai eficient, cel mai, cel mai".
Desigur, la sfarsitul orei ne-au impartit pliante in care era descrisa tehnica punerii prezervativului.

Din punctul meu de vedere, ore mai toxice ca cele de educatie sexuala, nu cred ca exista. Asa cum spunea si Mihnea Dragomir, ed.sexuala trebuie scoasa din scoli. A flutura prezervative in fata elevilor nu inseamna ca ii educi, ci mai degraba ii pervertesti. Evident,daca va fi implementata, educatia sexuala nu se va opri doar la notiunile de prezervativ, sex anal si avort...ci se va vorbi si de "iubirea homosexuala".

Last edited by bluester; 21.08.2016 at 22:33:40.
Reply With Quote