View Single Post
  #113  
Vechi 12.05.2021, 18:41:56
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matador Vezi mesajul
inteleg f bine ce zici, mi se pare imposibil de trait duhovniceste f bine cu gandurile astea. Poate sa nu faci pacate, dar in capu tau e haos apocaliptic Nu cred ca stau mai bine ca tine, si n o zic din vreo paruta smerenie, pur si simplu asa ma simt, mai ticalos decat toti, practic lupt mental de cand ma trezesc si pana ma culc.

Mi-am pierdut pacea, orice rugaciune e o adevarata lupta, orice participare la Sf Liturghie, orice viata spirituala, etc. Am zile cand abia zic un Tatal Nostru si uneori aceste ganduri se simt atata de reale de parca le- as vrea, fapt ce ma duce la disperare maxima si la deznadejde. SI faza e ca dorinta sa traiesc duhovniceste, am.
Nu stiu cum ai putea trai duhovniceste cu astea... Practic Orice gand catre Dumnezeu sau cele sfinte e afectat, din motivul asta spun ca poate am dat si in ceva tulburare mentala.
Pentru mine, cea mai mare drama e sa "mi-l iei pe Dumnezeu" ca sa ma exprim asa ! Am incercat asa un exercitiu mental s-o las mai moale cu spiritualitatea.
Mi se pare imposibil de trait fara Dumnezeu. Adica mi se pare ca traiesti degeab, ca incerci sa negi o evidenta, practic Tatal te cheama la viata si tu te faci ca nu auzi. Groaznic, adica. Iti dai seama ce inseamna pentru mine razboiul asta sau ce e (boala, habar n am)

Nu ma vait ca o muiere cum ar parea dar pur si simplu nu concep sa traiesc fara intensitate spirituala iar aceasta de acum mi-a taiat o grav !
Am citit o gramada. Si despre tulburarea obsesiv compulsiva, daca dai " blasphemous toughts" pe net iti apar o gramada de exemple fix cu ce patim noi astia cu problema asta.

Am vorbit si cu alti preoti, toti mi-au zis sa fac ascultare de duhovnicul meu. E drept ca nu am mers la preoti imbunatatiti celebri ca sa zic asa. Eu cred ca Dumnezeu poate vorbi prin orice preot care are hirotonie canonica.

De ex cand m am spovedit prima data in 2018 mi-a zis ca si canon sa nu ratez nicio Sf Liturghie, eu habar nu aveam ce semnifica aceasta cu adevarat ma gandeam ca mi da sute de metanii, post mult etc.....

Am citit si din patristica si culmea sunt aceleasi simptome si aceleasi sfaturi ca si partea medicala. Adica nebagatu in seama. De la Ioan Scararul din sec VI si pana la Dr Phillipson considerat cel mai bun psihoterapeut in OCD, toti zic la fel. Ignoratul.
Faza e sa si poti.
Eu cred ca numai Dumnezeu te poate scapa de asa ceva.
Un adevarat blestem pentru cine vrea sa traiasca cu adevarat cu Hristos mereu in gand si inima

V-am salutat si Doamne ajuta
Domnul Iisus Hristos vorbeste despre fericitii cei curati cu inima.
Deci ar trebui sa te orientezi nu spre curatirea mintii de ganduri hulitoare care te duce spre semetia si trufia mintii ci mergi spre curatirea inimii. Acolo in ea vei gasi ganduri ale cruzimii, ale iubirii de sine egoiste, ale terorismului parazitar lacom si ale razbunarii taroriste. Acele neghine trebuie sa le dai afara din tine, din inima, toate gandurile murdare, poftele rele, ispitele patimase care tarasc inima si mintea in pacat ”bucurand” un suflet parazitar ce vrea sa se semeteasca si sa se laude cu o minte curata.

Orienteaza-ti atentia spre inima si fugi de gandurile din minte prin incercarea de a nu mai corecta nimic caci vrei sa-ti semetesti mintea, sa te lauzi ca esti curat cu mintea. Indoiala, necredinta si corectarea pentru slava desarta de sine face ca mereu sa vrei sa corectezi toate gandurile si astfel iti porti pasii pe drumul trufiei si semetiei mintii.

Nu mintea e problema ta ci patimile inimii! Din inima omului si a lumii ies toate relele si de acolo injura si blesteama omul, pentru a-si face voia sa.

Din inima ta scoate afara toate poftele rele si toate neghinele, toate gandurile ascunse si necurate si toata voirea eurilor care te tarasc in razboiul gandurilor. Nu-ti judeca gandurile mintii caci ele vin din patimile sufletului si ale inimii.

Deci cauta sa ai mila de altii, sa nu corectezi si sa nu judeci nimic si sa CREZI in Hristos-Cuvantul.

Necredinta si deznadejdea pe care o manifesti este o hula mai mare decat gandurile. Crezand si nadajduind ca Dumnezeu poate totul prin sfintii Sai si prin lucratorii Sai ai sa te linistesti.

Daca vrei mereu mai mult, mereu mai aproape de Domnul, mai multa curatenie in minte si in suflet si in inima atunci socoteste-te pacatos si roaga-te Preasfintei Maria si te va curata dar rabda hulele si desfranarile visurilor-gandurilor cu care o lovesti socotind-o pe ea vinovata pentru pacatul tau facut cu ea. Nu acuza pe nimeni si te vei imblanzi.

Firea-fireul uman-dracesc este sursa hulelor deci mancare-desfranarea-razbunarea pripita si mania-semetia-mandria este cea cu care trebuie sa lupti.
Firea umana decazuta, puturoasa duhovniceste asa ca un parazit ispititor terorist este cel mai mare dusman al tau. Lupta cu ea si cu puterea ei malefica. Orienteaza-te spre curatirea inimi si nu a mintii si in ea vegheaza ca sa ai dragoste si mila ca sa poti implini porunca iubirii.

In loc sa te lupti cu gandurile mai bine ai iubi mai mult dintr-o inima curata iar daca iti vin hule in fiecare clipa atunci tine aproape de o icoana a Domnului sau a psf. Fecioare Maria si spovedeste-te si spune ce hula ti-a trecut iar prin minte si cere-i iertare si te linisteste. Te iarta sigur si nu te judeca si nu te condamna. Spovedeste-te la fiecare hula, la fiecare gand hulicios icoanei pe care o porti la tine in buzunarul de la piept sau din portmoneu sau in icoana de pe perete pe care o ai acasa undeva. Spovedeste-te mereu la fiecare gand si apoi uita socotind ca ai facut ce ti se cere si reintoarce-te la lucru si la a implini porunca iubirii poruncita de Domnul Hristos-Cuvantul si asa arpopie-te mai mult de Dumnezeu. Nu fii habotnic si nici delasator si nu te teme de razboiul gandurilor caci ai puterea pocaintei si a iertarii lui Dumnezeu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.05.2021 at 19:04:55.
Reply With Quote