View Single Post
  #116  
Vechi 13.05.2021, 00:13:17
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matador Vezi mesajul
@Demetrius

inteleg f bine ce zici, mi se pare imposibil de trait duhovniceste f bine cu gandurile astea. Poate sa nu faci pacate, dar in capu tau e haos apocaliptic Nu cred ca stau mai bine ca tine, si n o zic din vreo paruta smerenie, pur si simplu asa ma simt, mai ticalos decat toti, practic lupt mental de cand ma trezesc si pana ma culc.

Mi-am pierdut pacea, orice rugaciune e o adevarata lupta, orice participare la Sf Liturghie, orice viata spirituala, etc. Am zile cand abia zic un Tatal Nostru si uneori aceste ganduri se simt atata de reale de parca le- as vrea, fapt ce ma duce la disperare maxima si la deznadejde. SI faza e ca dorinta sa traiesc duhovniceste, am.
Dar nu faci vointa.
Tu esti asemenea inchizitorilor. Tu vrei sa nu mai vina gandurile si punct. Tu vrei ce nu se poate si basta! Diferenta dintre tine si altul e ca el accepta si se conformeaza, dar tu nu.
Pe deasupra tu mai si exagerezi sa se faca voia ta ca altfel e haos apocaliptic(cum ai spus chiar tu).

Niciun sfant parinte n-a patit ce zici tu ca traiesti si nu-ti convine. Spui ca te duce la disperare maxima si la deznadejde, dar iti raspunde intelepciunea populara care zice: "De ce ti-e frica nu scapi", asa ca asta poate fi de-acum pentru tine o provocare.
E atat de simplu s-o rezolvi si depinde numai si numai de vointa ta.

S-au scris tone de lucrari duhovnicesti pe tema asta, care toate iti zic acelasi lucru, dar tu vrei ceva irealist. Ia gandeste-te ca s-ar face voia ta si n-ar mai veni nicun gand murdar( si de hula). Oare ce-ar urma? In situatia aia n-ai mai avea nevoia sa-L urmezi pe Hristos, El n-ar mai fi punctul cardinal pentru tine. Ce incercari de viata ai avea atunci, ce tentatii, pentru ce te-ai mai ruga? Ce ai mai avea de spovedit?

Citat:
În prealabil postat de matador Vezi mesajul
Am vorbit si cu alti preoti, toti mi-au zis sa fac ascultare de duhovnicul meu.

Am citit si din patristica si culmea sunt aceleasi simptome si aceleasi sfaturi ca si partea medicala. Adica nebagatu in seama. De la Ioan Scararul din sec VI si pana la Dr Phillipson considerat cel mai bun psihoterapeut in OCD, toti zic la fel. Ignoratul.
Faza e sa si poti.
Nici vorba, faza e sa vrei. Cine spune nu pot, spune, de fapt, nu vreau.
Asa cum vointa s-a infaptuit cand ai pacatuit, acum tot asa: ignori, daca vrei.
Daca tu nu vrei, inseamna ca nu faci ascultare.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 13.05.2021 at 00:17:13.
Reply With Quote