View Single Post
  #4  
Vechi 09.11.2009, 16:14:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Intr-adevar ai incercat cam tot ce se poate in materie de religie, credinta, ca sa spun asa, dar vezi ca tot ortodoxia te atrage? Tu intrebi ce spune Iisus si Biblia despre ac. lucruri, dar mai este si Sf. Traditie. Mergi la un pr., spovedeste-te si incepe sa citesti vietile sfintilor. Incearca sa cunosti ortodoxia mai amanuntit cu ajutorul duhovnicului deoarece acolo unde iti apare o intrebare, o neclaritate, sa poti sa primesti raspuns imediat, nu mintea ta sa caute raspunsul dupa cum ii convine din alte religii. O carte pe care ti-as recomanda-o sa o citesti este Jurnalul Fericirii de Nicolae Steinhardt.
Mai Cristina, cum sa se spovedeasca la preot un om care il respinge pe Iisus, care nu crede ca este Dumnezeu? Uite ca in schimb o face in public, sa se mai descarce de povara...

Razvan, cautarea e buna si Insusi Hristos o recomanda; si eu am citit scripturile orientale si nu m-au impresionat cu nimic. Cauta in mod sincer si vei gasi! Numai ca trebuie sa te grabesti, ca viata-i scurta si nu prindem neaparat batranetile. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote