View Single Post
  #8  
Vechi 07.07.2010, 14:52:43
eugenb's Avatar
eugenb eugenb is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin MSN pentru eugenb Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eugenb
Post

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
" Intrucat la noi cele mai de cinste sunt menite spre cinstirea lui Dumnezeu, iar dupa parerea oamenilor, rasaritul este mai vrednic de cinste decat celelalte parti ale credintei, de aceea ne inchinam cu totii la vremea rugaciunii spre rasarit. Asa cum pecetluim cu mana dreapta in numele lui Hristos pe cei ce au nevoie de ac. pecete, pt. ca ea este socotita a fi mai de cinste decat cea stanga desi ac. se deosebeste de ea numai prin conventie, iar nu prin natura, tot asa si rasaritul este harazit spre inchinarea lui Dumnezeu ca parte mai de cinste a credintei" -PSEUDO-JUSTINUS MARTYR- QUAESTIONS ET REPONS-
Imi pare rau ca va contrazic, dar eu nu pot sa fiu de acord cu aceasta explicatie !
Cum ramane cu ... cei care nu au mana dreapta sau o au invalida ? Ei nu-l mai "cinstesc" pe Iisus Hristos din cauza ca nu fac crucea cu mana dreapta ? Daca ati observat de exemplu la Sarbatorirea "Invierii" Preotul are in amandoua maini lumanarile (cate trei - Sfanta Treime, in fiecare mana) si binecuvinteaza enoriasii, subliniind acest fapt - ca nu mana este baza, ci credinta). Concluzie : Indiferent ca faci crucea cu mana dreapta sau stanga ... CREDINTA este una singura. La fel se intampla si cu cei care nu au ... maini (invalizi de ambele maini) si isi fac cruce ... cu "limba in cerul gurii". Cred ca ar trebui sa ne bazam mai mult pe credinta stramosilor si mai putin pe cea ... importata de la altii ! Sper ca nu ati luat sub forma de jignire cele ce am postat, eu fiind unul care nu se poate folosi de ... mana dreapta (deloc) si de piciorul drept (aproape deloc). O zi buna in continuare !
Reply With Quote