View Single Post
  #13  
Vechi 16.06.2016, 01:26:11
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlexandruCR Vezi mesajul
Buna ziua,
Caut un preot/calugar cu har, vazator cu duhul, facator de minuni, clarvazator, inainte vazator, videcator sau cum ii mai numiti voi. Am nevoie pentru o problema personala pe care nu am putut sa o rezolv cu duhovnicul.
Va rog sa lasati si un numar (daca aveti) la cei pe care ii mentionati. Va multumesc!
Doamne ajuta!
Exista anumite situatii de viata prin care trebuie sa trecem.
Vrem nu vrem, trebuie sa "platim" ptr unele lucruri care le-am facut mai demult, rau,poate din nestiinta.Necunoasterea este un mare pacat. Sau platim ptr unele lucruri care le-au facut parinti nostri.Spune clar in Biblie in cateva locuri, cand "platesc" cei care urmeaza.Poate vreti si exemple.Imi vine in cap Imparatul Solomon care dupa ce a avut legaturi cu foarte multe femei catre finalul vietii ajunge sa jertfeasca altor zei ,si ptr toate astea,Dumnezeu face ca urmasii lui sa imparta regatul Israel dupa el, nu ii lasa uniti si nu ii mai sustine cum a facut cu Solomon.
Trebuie sa platim sau poate sa invatam anumite lucruri.Si eu am avut situatii cand duhovnicul nu a stiut sa imi dea raspuns sau rezolvare la un anumit lucru,dar a trebuit sa trec prin anumite lucruri,ca epitimie(canon) ptr ceea ce am gresit candva.Epitimia(canonul) poate sa nu vina numai de la Duhovnic ,Dumnezeu il scoate in cale ptr curatirea omului.Si trebuie sa treci prin situatia respectiva ori ca vrei ori ca nu.
Imi vine in cap cum a platit Imparatul David ptr ce a facut cu Urie hetitul, dar nu vreau a fiu interpretat te miri cum, e numai un exemplu. Oricum el(imparatul David) da singur verdictul atunci cand prorocul Natan vine sa il certe."Omul respectiv este vrednic de moarte!" Se judeca de fapt pe el.
Regi 2,Cap 12.5-6(http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=67&cap=12).
Copilul lui plateste ptr el.Si apoi judecata de sus cap.12.11-13
Asta vine,(in cazul de fata prigonirea lui de catre fiul sau Absalom) ori cat s-ar fi spovedit
el, daca exista atunci taina asta a Spovedaniei,pedeapsa venea .

Legat de duhovnici toti sunt vindecatori.In Taina Sfantului Maslu toti au har.Toti pot
vindeca.Nu exista preoti nevindecatori.
Dar e bine ca ,cauti un duhovnic mai imbunatatit,cu care sa poti avea o legatura spirituala mai buna.Da, cand operatia e mai mare "doctorul"trebuie sa fie mai perspicace.
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote