View Single Post
  #2  
Vechi 10.05.2007, 00:41:38
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

am citit nu mai tin minte unde, dar de curând, că este bine să nu apelezi la acesti preoti, că si diavolul stie multe si poate si el prezice cât de cât (nu mă întelegeti gresit, Dumnezeu stie ce este cu adevărat). Nu judecăm preotii, precum nu judecăm pe nici un om, dar ne ferim de păcat. Noi toti ne vom lua răsplata cea dreaptă.

Am găsit în altă parte, voi lipi aici si dau si linkul poate vor mai fi si alte informatii folositoare (Maica Siluana răspunde):
[size=2]
Întrebare: Ce părere aveti despre acei "Preoti" care deschid cartea si sunt vizitati de sute de oameni?

Răspuns:
Binecuvântează Părinte Pahomie si mă iartă,

Eu cred că bănuiti ce părere am si Îl rog pe Domnul să mă ferească de judecată în timp ce o scriu si-i dau drumul în lume: e înselare, magie si păcat!

Dar, mai am ceva de adăugat: eu cred că e aici o cădere din cauza iubirii. Da, asa cred de când am avut o problemă cu mama mea, Dumnezeu să o ierte si să o odihnească în mila Lui, care, "făcea bine" descântând copiilor speriati. Si cine nu era speriat la noi în sat! Îi era tare greu să priceapă că e păcat. Îmi spunea ce spune textul descântecului ca o dovadă că "nu e nimic rău", îmi aducea dovezi că are urmări atât de bune pentru copii! O întrebam de ce primeste "ce aduceau speriatii" (nu era mare lucru, dar trebuia să fie ceva) si îmi spunea că e obligată să primească pentru că altfel mamele copiilor cred că nu are efect, "leac"! Părintele îi spunea la Spovedanie să se lase, si făgăduia, si iarăsi mai "cădea" că o rugau frumos si că "tipa copilul în somn de se speriau si câinii" si-i era milă. Până la urmă, Slavă lui Dumnezeu, a înteles si a ascultat si le trimitea pe femei la Biserică să le citească Părintele rugăciunile din Sfânta Rânduială.

Asa că, mă gândesc Părinte Pahomie, că cei care "deschid cartea" o fac mai întâi de mila celui care cere ajutor, din dragoste pentru "bieții oameni", acceptând să "forteze putin (?) Mâna lui Dumnezeu"! Apoi, vin dracii cei mari: faima, dorinta de a avea.! Și oamenii tot mai putin dispusi să îndure ceva, tot mai hotărâti să "scape" de necazurile pe care se străduiesc să si le facă! Si îndrumare din ce în ce mai săracă! Si pilde din ce în ce mai smintitoare!

Domnul să ne păzească pe toți si pe fiecare si să aibă milă de cei căzuti ca să se ridice si să se mântuiască!

Sărut mâna cu respect, Părinte Pahomie,
[/size]
Reply With Quote