Subiect: Revelatia mea
View Single Post
  #13  
Vechi 01.02.2013, 13:58:14
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Un alt text foarte puternic de Arsenie Boca:
http://www.ceruldinnoi.ro/pages/Arsenie_Boca.htm

Citat:

Marele examen


„Oricine voiește să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea sa în fiecare zi și să-Mi urmeze Mie" (Luca 9, 23; Matei 16, 24; Marcu 8, 34).
Crucea, podoaba Bisericii, lauda lui Pavel, semnul Fiului Omului, semnul Sfintei Cruci - suferința noastră cea de toate zilele, crucea suferinței, harul Crucii, iată atâtea nume în legătură cu crucea.
Dar cea mai grea cruce e lepădarea de sine. Nu poți să fii liber fără aceasta, fără lepădarea de sine, libertatea cu atâta se plătește. Să depanăm litania acestei porunci și condiția primă de a putea urma pe Iisus.
A fi creștin înseamnă mai mult decât aparținere ta doctrinară la creștinism. A crede în Iisus Hristos înseamnă mai mult decât semnifică vorbele. Iată ce înseamnă a te strămuta din tine în El, înseamnă a-Lavea pe El în inima ta, a-L face pe El inima ta,înseamnă să ai un moment, o clipă în viața ta în care te-ai întâlnit real cu Iisus; clipă care să nu-ți ajungă viața întreagă de a o desfășura între oameni.
De altfel acesta și este semnul că ești un convertit al lui Iisus, că te-ai dedicat Lui irevocabil. Toată vremea ta viitoare nu-i decât desfășurarea clipei aceleia, - decizia -, a cărei bogăție nu se mai termină.
Până nu te-ai lepădat de tine, ești o fântână seacă; iar dacă te-ai lepădat de tine și te-ai dedicat lui Iisus, El te-a schimbat în izvor de apă vie.Numai așa poate sufletul să ajungă la sine însuși, la El - cel adevărat, lepădându-se de sine și strămutându-se în Dumnezeu.
Nu știu pe lume o biruință mai mare ca aceea de a te lepăda de tine și a ajunge liber; e trăirea libertății duhului: Adevărul vă va face liberi". Deci, înțele*gem că fără (să plătim) această vamă a făpturii noas*tre vechi stăteam în minciună, încolțiți de iluzii și striviți de roțile necesității fără ieșire, strânși în acest clește.
De aici ne scoate numai Iisus.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus

Last edited by moldoveanu; 01.02.2013 at 14:04:19.
Reply With Quote