View Single Post
  #52  
Vechi 13.08.2013, 14:57:32
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Vezi, aici apare subtila, dar in acelasi timp uriasa diferenta, intre afirmatia ta si cea a lui Decebal. Decebal introduce ideea eretica cum ca intreaga ierarhie sacramentala (inclusiv episcopii) ar fi in vreun fel supusa posibilitatii vicierii, sugerand ca ar fi necesara o alta (?) ierarhie paralela a sfinteniei (astfel sugerand neascultarea fata de puterea sfintitoare cu care au fost investiti de Hristos apostolii si urmasii acestora, episcopii), (...)
O să iau lucrurile puțin mai în detaliu pentru că în postările anterioare am observat doar anumite remarci ale lui adam000.

În primul rând, cred că adam000 nu a înțeles bine ceea ce am spus eu mai sus, și ar fi fost bine să întrebe înainte de a acuza, dar probabil că acestea sunt obiceiurile moștenite ale "ortodocșilor". Ceea ce eu am spus este în esență faptul că pot să existe sfinți sau teologi mai mari decât clericii, dar nu la un mod absolut necesar, și asta pentru că între clerici, inclusiv arhierei, pot să fie și în general au fost mari sfinți și teologi. Ceea ce eu am spus însă este că pot să existe printre cei care nu sunt hirotoniți clerici oameni care să fie sfinți și / sau teologi mai mari în sfințenie și / sau teologie decât preoții și chiar decât episcopii hirotoniți. Dar după cum am spus, aceste ierarhii nu sunt absolut separate, ci ele se pot întrepătrunde în felul în care am precizat, anume că și episcopii pot să fie mari sfinți și teologi.

În al doilea rând, așa cum am mai spus, despre această "ierarhie" nu am spus că ar fi necesară, ci am spus că ea a existat, există și va exista în continuare. Să contești astfel de afirmații este ca și cum ai spune că toți episcopii și toți preoții din lume ar fi și ar fi fost mai mari sfinți (ca sfințenie personală) și mai mari teologi decât, să spunem, sfântul Maxim Mărturisitorul. Ceea ce este cu adevărat o absurditate, pe care nimeni nu o poate dovedi. Și prin urmare și premisa de la care se pleacă este greșită.

În al treilea rând, eu nu am sugerat și nu am îndemnat la neascultare, ci la discernământ, după cum am și precizat, dar pentru cei cu ochiul rău nici lumina nu îi prea lămurește.

În al patrulea rând, când vorbeam despre puterea de sfințenie sau de predicare (învățare sau propovăduire) nu mă refeream la puterea sfințitoare sacramentală. De altfel se pot revedea postările. Ceea ce eu am spus, și cum am precizat și mai sus, înseamnă că în materie de sfințenie personală și / sau de teologie, adică de cunoștință și propovăduire a adevărului revelat, mântuitor pot exista mireni, adică alții decât clerici, care să aibă mai multă sfințenie personală (ei ca oameni) și / sau să fie mai mari teologi, mai mari cunoscători și propovăduitori ai adevărului revelat al Sfintei Tradiții, decât unii sau chiar toți dintre clerici. Dar asta nu înseamnă că lucrurile ar sta în acest fel ca necesitate, ci ca posibilitate, și asta pentru că Duhul Sfânt poate lucra sfințenia personală și adevărul teologic și în alții decât clericii, pentru că în domeniul sfințeniei personale și al teologiei contează foarte mult harul și râvna subiectivă a credinciosului, pe când în cazul clericilor harul preoției sau al episcopiei ține de obiectivitatea sacramentală.

Deci ca să rezum, pentru lămurirea lucrurilor, că văd că unii se cam tulbură în mod nejustificat, faptul că un om este episcop sau preot ortodox nu înseamnă că el personal este în mod necesar mai mare sfânt decât sfântul Siluan Atonitul (sau decât alți mari sfinți) și / sau nici că este în mod necesar mai mare teolog decât sfântul Maxim Mărturisitorul (sau decât alți mari teologi ai Bisericii).

Last edited by Decebal; 13.08.2013 at 18:42:32.
Reply With Quote