View Single Post
  #24  
Vechi 14.04.2019, 00:11:53
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Iorest mi se pare o idee geniala aceasta Cafenea Ortho. Am spicuit cateva momente dupa mine reprezentative din reportaj:
"8:20-Este UN PUNCT DE SPIJIN PTR MINE pe langa familie,BISERICII II PASA DE NOI, contam ptr Biserica,
9:50-Relatia cu parintii, depresii. Orto cafe este in primul rand o familie.
12:00 Am avut si intalniri cu psihologi,nu am incercat sa impunem un anumit tip de activitate, incercam mereu sa dialogam,
14:05 am gasit o gramada de persoane in care pot avea incredere,foarte multi prieteni pe care acum ii numesc prieteni foarte buni."

Care mi se pare castigul principal: Comuniunea. Si as sublinia in special Comuniunea intr-un anumit SPIRIT. Unul dintre preotii care se ocupa de centru acesta spune ca era rocker in tinerete si rebel. Un om dinasta poate ajuta mult niste tineri ptr ca stie cu ce sa luptat el in viata. Mare lucru ca au un om apropiat la care ii spuneaau direct Alex . Acest om cred ca sa apropiat mult de sufletul lor.
La una din Bisericile ,la care am frecventat era un preot care facuse in jurul lui o COMUNITATE in tinerete, se juca fotbal cu ei si era apropiat de ei. Asta au nevoie multi tineri in zi de azi :Comunitate. Cu cei care esti in clasele 5-8 poti sa nu te mai intalnesti cand esti la Liceu, dar comunitatea unei Biserici , sau comunitatea cum e asta in jurul unei Biserici, poate ramane si dupa ce ai terminat nu stiu ce scoala.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote