View Single Post
  #27  
Vechi 26.01.2010, 09:58:37
cmihai cmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.08.2008
Locație: Romania, Banat, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Exista textul desfasurat al Liturghiei inclusiv pe net, cu rugaciunile ce se spun in taina in Altar, dar recunosc ca nu le-am citit pentru ca mi s-a parut ca "nu mi se cuvine" mie sa le citesc, poate e o situatie in care ignoranta mea e un pacat.
Nu e nici un pacat in a citi si a cunoaste in detaliu Liturghia ortodoxa, dimpotriva e chiar extraordinar sa cunoastem fiecare parte a ei si rugaciunile pe care preotul le citeste in taina in altar (cu cat cunoastem mai mult ne dam seama la ce TAINA participam si cat de binecuvantati suntem ca putem participa la ea).
Presupun ca si la bisericile la care mergeti se ingenuncheaza in diferite momente ale slujbei, iar unul dintre cele mai solemne momente in care TOTI trebuie sa ingenunchem este epicleza adica rugaciunea rostita de preot prin care se invoca Sfantul Duh pentru a preface painea si vinul in trupul si sangele Domnului.
A citi si a sti exact ce se intampla la Liturghie este o indatorire a fiecarui crestin ortodox.
Mi se pare absurd sa mergem la biserica la si sa nu avem habar ce se intampla si de ce facem unele gesturi (ne face cruce, ingenunchiem, ne plecam capetele etc) nici macar de ce ingenunchem la iesirea cu sfintele daruri, la citirea evangheliei si mai ales la epicleza.
In acest sens va recomand tuturor o carte despre Sf. Liturghie pe care am cumparat-o anul acesta si care este extraordinar de clara in explicatii si scrisa intr-un limbaj accesibil tuturor a IPS Bartolomeu Anania - Cartea deschisa a imparatiei - o gasiti pe la librarii si pe net la link-ul :

http://www.librarie.net/carti/50252/...ntru-preoti-si

Success si cititi despre sfanta Liturghie ca merita!
__________________
Putem pierde orice, afara de suflet, caci daca sufletul ne ramane inca n-am pierdut nimic !!!
Toate se pot reface, se pot dobandi la loc, afara de suflet !!!
Reply With Quote