View Single Post
  #84  
Vechi 04.05.2011, 17:51:34
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bun, sa zicem ca nu stiu, atunci ne spui si noua de ce ai fost pana acum ortodoxa si nu protestanta sau catolica?
Alin, ai chef de discutii lungi. Eu nu. Hai sa spunem ca atata timp cat am fost in Romania, incepand de la varsta de 15 ani, nu am lipsit NICIODATA de la biserica (ortodoxa) duminica si de sarbatori daca nu trebuia sa fiu la scoala, si chiar si atunci. Nu o spun cu mandrie, nu este meritul meu, dar nu am fost nici din obligatie, nici fiindca am fost dusa de manuta, si nici asa nu am fost neaparat invatata de acasa. Am fost din dragoste fata de Dumnezeu si Biserica Sa si nimic altceva. De asta am fost ortodoxa, de asta sunt catolica. Probabil ca raspunsul te dezamageste si ti se pare superficial si, oricum, ne-informat destul.

Citat:
Dimpotriva, a fi ortodox intr-o tara neortodoxa si ajungand greu la o biserica ortodoxa nu e de loc usor, a fi in continuare ortodox practicand in acest conditii este departe de a fi "conventional".
Spune-mi, ai locuit vreodata intr-un loc unde nu poti sa fii ortodox, pe o perioada mai lunga de 3 luni? Eu da. Oricum, a fi catolic intr-o tara ne-catolica cum e Olanda este si mai "periculos" si neconventional decat a fi ortodox, daca e sa o luam asa.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).