View Single Post
  #802  
Vechi 07.06.2012, 10:17:27
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
of, of, of...mare e gradina. Defapt nu era dud, ci un plop! Glumesc! Nu amice nu era dud copacul in care se urcase Zaheu. Nu exista asa ceva in Israel, poate la gradinile lor botanice. E o greseala de traducere. In realitate copacul a fost un sicomor.Deci comparatia intre dud (Biserica) si Raducu asta al tau securist pica! Mai documenteaza-te!
Eu știam că dudul și sicomorul sunt aceiași mâncare de pește din predica părintelui de la biserică, și că este simbolul bisericii, însă tu mă făcuși să mă îndoiesc și m-am documentat și trebuie să-ți dau dreptate: sicomorul nu e nici dud și nici smochin, sunt pomi exodici diferiți unii de alții.

Termenul de sicomor este mult mai potrivit pentru a simboliza Biserica, dacă folosești calea cea dreaptă, însă și românescu' dud care dă înțeles dudanilor care nu știu culege dude coapte poate fi un simbol folositor întru smerenia duhului... înțelepciunii omului care se crede foarte apostol, foarte teolog, foarte înțe..pat.

Dar cel mai frumos exemplu și simbol al bisericii este smochinul... care 'văzând' cele două lacrimi ale Domnului, a ascultat și s-a uscat.

''Așa trebuie să fie și creștinul ca smochinul''... poți adăuga sau înlocui și cu sicomorul sau dudul... e același simbol, aceiași biserică, dar pentru ca să fim riguroși sicomorul uscat este cel mai potrivit.

Citat:
...Adevarul. Amice acum vorbesti de adevarul tau care din pacate e cam stramb. Ar trebui sa-l bagi intr-un service
Era și un prooroc ce se ocupa cu dudele, cu strânsul dudelor când l-a chemat Domnul și l-a făcut prooroc, i-am uitat numele, poate mă îndrepți dumneata și-mi amintești.

Iar în citatul parafrază era vorba de Adevărul meu și al tuturor, iar Acela n-are cum fi strîmb decât în unele minți foarte deștepte dar din păcate cam strâmbe:

''În mintea strâmbă și lucrul drept se strâmbă.'' s.p.pr.A.Boca
Firește că nu e cazul vostru...

Era însă vorba de păcăliciuniunile căpușei roșii și de guvernul electoral ilegitim, imoral, impostor și care aduce potopul și criza și recesiunea în cel mai scurt timp.

Deci asta pățim dacă gLumim pe nedrept... din funcție de șef al Corpului de Inspecție și Control...

Căci după chipul și asemănarea celor mari se scuză și alții apărând infractorul neplătitor de TVA și proxenet, prin campanii juridice, și declarații belicoase și calomnioase.

Iar dacă credoolii se apucă și cred ca beznmeticii cu pătimășie în bârfele viclene lansate de ambele tabere atunci pentru ce ne mirăm dacă ajungem îndosariați și însemnați și tratați obligatoriu de probă cu rețeta electronică a statului polițienesc?

De ce ne mai mirăm dacă suntem surzi și orbi și adulăm de frică toți puii căpușei roșii impostoare care se autoemană și se erijează ilegitim la putere și se gonflează electoral și material exact ca gogoșile înfuriate pe bani publici după ce au furat în 66 de ani toate economiile românilor prin trădare, vânzare și devalizarea leului față de euro care scade față de dolar care scade față de aur în ultimii 22 de ani și în ultima lună de guvernare?

Ia socotiți voi cât înseamnă procentual o creștere a leului de la 4,2 la 5 față de euro, apoi față de dolar și apoi față de aur.

Și veți vedea că potopul adus de guvernul electoral nu e doar un potop cu apă.

Și rugați-vă la Dumnezeu ca să scăpăm de don Georgio și de Mugurel și de cele două mari speranțe de mari politicieni români.

Last edited by vsovivi; 07.06.2012 at 10:28:12.