View Single Post
  #5  
Vechi 20.08.2012, 18:22:21
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
In ultima perioada am incercat sa fiu mai atenta la oamenii care, din neputinta de-a fi oameni, de-a fi onesti, apeleaza la manipulare pentru a supune pe cei din jurul lor, mai ales pe cei "dragi". Este foarte trist cand se intampla acest lucru fiindca, de regula manipulatorii nu doresc binele celuilalt, ci doar binele pentru sine, toate scopurile graviteaza in jurul propriei persoane. Asa ajung persoanele manipulate victime ale unor vieti care, in realitate nu le apartin, condusi de farmecul nociv al manipularii din partea celor de langa ei.
Politicienii manipuleaza pentru a-si atinge scopurile. De regula, manipulatorii, mai ales cei patologici, apeleaza la minciuni, cuvinte muuuulte si desarte, la prefacatorii si intimidari, la abuz emotional. Impunand anumite reguli, aparent rationale, iti diminueaza vointa si capacitatea de-a actiona conform propriilor principii, dupa care, prin intimidare si desconsiderare iti subrezeste respectul de sine facandu-te o persoana slaba, numai buna de dominat. In realitate, adevarata persoana slaba este chiar manipulatorul, el este, de fapt, o persoana care nu este capabila sa traiasca si sa daruiasca delor din jur, decat sub influienta malefica a manipularii pe care o adopta, ei nu daruiesc mai nimic, decat iluzii, nu detin capacitatea de-a empatiza cu cei din jur. Ei nu sunt capabili sa sustraga energia din univers, si o sustrag de la victimele sale. De regula cad prada acestor nemernici tocmai persoanele bune la suflet, persoanele oneste, persoanele a caror constiinta ghidata de lucruri bune ajunge sa fie exploatata in sensul in care "bine" sa-i fie doar manipulatorului care abuzeaza de ea.
Ar fi muuuulte de spus despre manipulare si manipulatori, exista carti de specialitate, exista analize psihologice in acest sens. Din pacate, desi manipulatorul patologic este un om cu afectiuni psihice, el nu este sanctionat de societate, insa oamenii trebuie sa invete sa se fereasca de acesta.
Va rog, vorbiti despre manipulare si manipulatori...eu am un caz destul de serios in familie si este alarmant cum astfel de oameni reusesc sa dea peste cap viata celor pe care-i tintesc spre a-i domina prin mijloace meschine. Lor nu le pasa de absolut nimeni, decat de ei insisi, un egoism greu de definit.
Este vorba despre psihopati,persoane care sufera de tulburari de personalitate.
Chiar si in terapie este foarte greu de lucrat cu ei si nu cu rezultate grozave,iar asta pe de o parte pentru ca au niste mecanisme de aparare foarte puternice,iar in al doilea rand pentru ca ei nu sunt constienti de faptul ca au o problema.
Aceasta modificare a personalitatii nu survine peste noapte,ci apare in timp,inca din copilarie-adolescenta si se datoreaza faptului ca individul insusi a avut un astfel de model toxic in familie sau a trait intr-un mediu disfunctional.
Nu stiu daca asta incalzeste neaparat pe cineva,dar se spune ca se atenueaza odata cu inaintarea in varsta.
Intr-adevar exista carti care te invata cat de cat cum sa abordezi acest gen de personalitati dificile,insa,in momentul in care ajungi sa interactionezi cu ei zilnic,sa ai o relatie mai apropiata sau poate sa locuiesti sub acelasi acoperis...lucrurile astea sunt cam frectie la picior de lemn,adica nu te ajuta cu mare lucru.Impactul asupra celor apropiati este tare nociv...
Pana acum am avut ocazia sa interactionez pe termen mai lung cu doua astfel de persoane,dintre care una mi-a fost apropiata.Nu doar ca manipula asa cum respira,dar mintea la modul patologic,chiar si atunci cand era evident pentru toata lumea acest lucru...nu se putea abtine.Isi mintea duhovnicul,psihoterapeutul la care ajunsese la un moment dat la sugestia mea (mintea si ca isi doreste sa faca astfel de sedinte),persoanele apropiate (pe care incerca sa le faca sa nu se intalneasca unele cu celelalte pentru ca nu cumva sa vorbeasca intre ele si sa ii fie demascate minciunile),intotdeauna juca rolul victimei,care dealtfel prindea de minune la firile mai slabe de inger (asta pana bineinteles realizau ca sunt trase pe sfoara si folosite).Uneori am ajuns la concluzia ca aceasta persoana nici ea nu mai stia bine unde este adevarul sau minciuna,deja traia o realitate dubla.Asta ca sa nu mai spun ca atunci cand chiar nu avea incotro si ii erau demascate inselatoriile,din victima devenea agresor!
Uneori aceste tulburari de personalitate se asociaza sau pot conduce in unele cazuri si la depresii,psihoze etc.
Avand in vedere ca anul acesta incep un master pe clinica,probabil voi reusi sa inteleg si mai multe despre acest fenomen.Nu pot crede ca nu exista nici o solutie,insa,iti spun sincer,ca pe mine m-a depasit situatia la acel moment si oricum ar fi,nu poti face pe terapeutul cu oamenii apropiati.
Cred ca singura solutie,pentru cei implicati,este sa caute sa se distanteze de aceste persoane pe cat pot si sa inteleaga ca sunt efectiv niste oameni cu probleme,iar daca exista cat de cat o receptivitate de partea cealalta,indicata ar fi psihoterapia,mai ales cea de grup,pentru ca membrii grupului actioneaza ca niste oglinzi care il ajuta pe cel in cauza sa se perceapa intr-un mod cat de cat realist,obiectiv si sa constientizeze anumite aspecte ale personalitatii sale.Din pacate,insa,prea putine astfel de persoane ajung sa urmeze sedinte de psihoterapie...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 20.08.2012 at 18:27:01.
Reply With Quote