View Single Post
  #782  
Vechi 22.04.2015, 15:32:30
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nectarios Vezi mesajul
Igor, tu ca om nu poti gresi? Ce te convinge sa fii sigur ca ce spui acum e adevarat? E posibil sa te inseli? Am uitat ca tu ai citit Sf. Parinti ca pr. Agapie in original in greaca veche si poti da citate din ei cu nemiluita, sau ca ai stat langa multi oameni induhovniciti ca sa poti afirma cele de mai sus. No comment, Igor. Las-o balta. Si pentru cultura ta generala si biblica sa stii ca sunt citate in Noul Testament referitoare la mantuirea celor care nu sunt crestini. Prin asta te-ai facut de rusine ca absolvent al unei facultati de teologie.
Cine-a spus că eu nu pot greși? Sigur că pot să greșesc, la fel ca orice om care încă nu a mers în veșnicie.

Dar Biblia, Sfinții Părinți, Sfintele Sinoade, Sfintele Canoane, când spun că ereticii, nu se pot mântui, să știi că EI, DUMNEZEU, PRIN EI, NU, NU GREȘEȘTE.

EI NU POT GREȘI. Crede lor, că eu ce fac, e doar să-i amintesc, silindu-mă să urmez Lui, lor.

Însă da, am citit pe Sfinții Părinți, latini și greci, în originalele scrierilor lor, în Migne, am toată colecția. Puțin am citit, recunosc, căci am trecut pe traducerea în engleză.

Dar asta nu-mi dă autoritate în fața nimănui. Biblia, Sfinții Părinți, sunt autoritate, care mântuiește. Ăsta-i scopul lor. Cine-i combate, își alungă și-și combate singur, mântuirea lui.
Un copil de 14-15 ani, îmi poate arăta greșelile ce le fac, le recunosc și spun că prin el, Dumnezeu vrut îndreptarea mea.

Arată-mi și mie, acele versete scripturistice, care arată că ereticii se mântuiesc. Eventual cu o trimitere la tâlcuirile Sfinților Părinților.

Până atunci, te invit, te chem și te rog, să ieși, să nu mai stai în erezia ecumenistă.

P.S.: iar pentru Mihai, numele meu din viața reală, e privat, personal, intim, mă privește personal. Nu te ajută cu nimic la mântuire, să îl știi.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.04.2015 at 15:36:00.