View Single Post
  #6  
Vechi 05.01.2010, 17:08:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ma intreb numai de ce este atat deruta si nestiinta in credinta.
Imi dau si eu cu parerea in ceea ce priveste deruta: aceasta exista pentru ca unii oameni doar pun intrebari, dar nu au rabdare sa asculte si raspunsul, sau sa-l caute singuri. Poate ca acestia au deja o parere formata, a lor personala...
Exista oameni care cred, si oameni care nu cred.
Iar nestiinta este lipsa de stiinta. Cine doreste sa stie, are la dispozitie un intreg univers ortodox, din care sa-si traga cunoasterea. Dumnezeu nu ne-a lasat singuri, adica fara invatatori, sau fara cunoastere. Totul e sa vrem sa stim. Daca vrem sa stim, trebuie doar sa-L rugam pe Dumnezeu sa ne ajute, si El ne va trimite pe cel in stare sa ne invete. Adevarul s-a revelat; nu trebuie sa-l descoperim singuri. Efortul nostru consta in a primi acest Adevar.
Am constatat pe parcursul a 3 ani de forum, ca nu au lipsit raspunsurile la multiplele intrebari puse de mine si de altii. Am invatat multe de aici, si multi au invatat si ei la randul lor, dupa cum afirma ei insisi. Totul e sa vrem.
Dar cine nu vrea, ramane in deruta... Cauza derutei insa le apartine. Si aici isi spune cuvantul liberul arbitru.
Dar cum de ti-a venit ideea de a intreba despre deruta si nestiinta in credinta, sophia draga?!? In general trebuie sa ne preocupe lipsurile noastre personale, pentru a le indrepta, nu ale altora, asupra carora nu avem control.
Reply With Quote