View Single Post
  #25  
Vechi 19.02.2012, 23:18:48
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Cu voia dvs., intrucat nu cunosc nimic despre budism, as compara principiile acestuia cu cele din Sf.Scriptura.

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Dumnezeu nu concepe lumea, in actul cognitiei, asa cum o concepe mintea umana.
Lumea vazuta prin ochii Lui Dumnezeu este diferita.
Aici este adevarat:

"Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt caile Mele de caile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre. (Is.55:9)"

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Adevarul sau cunoasterea autentica este capabilitatea de a vedea lumea asa cum o vede Dumnezeu.
Aici este o problema.
Noua, crestinilor, Dumnezeu nu ne cere sa "vedem" ca El, sa "intelegem" ca El ci sa ajungem sa Il cunoastem pe El:

"Caci bunatate voiesc, nu jertfe, si cunostinta de Dumnezeu, mai mult decat arderi de tot!" (Osea.6:6)

"Si aceasta este viata vesnica: Sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat, si pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis." (Ioa.17:3)

"Si sa-L cunosc pe El si puterea invierii Lui, si partasia suferintelor Lui, si sa ma fac asemenea cu moartea Lui." (Fil.3:10)


Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Daca nu se cunoaste natura fundamentala a ceea ce se vede, confuzia este prezenta chiar daca inima este indragostita. Dragostea curata, desavarsita este intotdeauna unita cu cunoasterea desavarsita
Mai grav. Iata ce ne invata Sf.Scriptura:

"Dar cunostinta ingamfa pe cand dragostea zideste." (1Cor.8:1)

"Caci cunoastem in parte si prorocim in parte;
dar, cand va veni ce este desavarsit, acest "in parte" se va sfarsi.
Acum, vedem ca intr-o oglinda, in chip intunecos; dar atunci, vom vedea fata in fata. Acum, cunosc in parte; dar atunci, voi cunoaste deplin..." (1Cor.13:9,10,12)

--------------------CONCLUZIE----------------------

Cum pot explica eu unuia care nu Il cunoaste pe Dumnezeu ca, pentru a dobandi viata vesnica, el trebuie sa iubeasca tot ceea ce il inconjoara iar mai apoi, raportandu-se la Creatie prin aceasta iubire el trebuie sa ajunga cumva sa o "cunoasca desavarsit" in deplinatatea si complexitatea manifestarii ei....

Atunci degeaba a murit Hristos!
In zadar a iubit Dumnezeu lumea si L-a dat pe fiul Sau, pentru ca oricine crede in El sa nu moara ci sa aiba viata vesnica???...
De cunostinta desavarsita am eu nevoie ca sa fiu mantuit sa de Sangele si Trupul lui Hristos?
O, vai de voi oameni pierduti, cum de v-a inselat diavolul cu o asa nebunie???

"Cine crede in Fiul are viata vesnica; dar cine nu crede in Fiul nu va vedea viata, ci mania lui Dumnezeu ramane peste el." (Ioan.3:36)
Pocaiti-va oamenilor si parasiti mandria "cunoasterii desavarsite" a Creatiei lui Dumnezeu, intoarceti-va la El, cu toata credinta in Fiul Sau si Jertfa Sa mantuitoare. Dumnezeu sa va primeasca si sa va dea, prin harul sau, adevarata cunoastere a Sa si a Fiului Sau.

Aveti nevoie de Hristos!

Last edited by ucenic; 19.02.2012 at 23:47:09.
Reply With Quote