View Single Post
  #259  
Vechi 26.04.2013, 23:47:25
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Sa zicem ca se trece cu vederea capitolul cu calendarul si cu sarbatorile pe data fixa.
Dar ma ingrijoreaza profund ceea ce se intampla mai departe, ceea ce am vazut in diverse documentare, preconizarea faptului ca e foarte posibila o noua schisma in BOR din cauza sincretismului religios ca urmare a ecumenismului, nu este in regula amestecarea dogmelor lasate de Sfintii Parinti cu cele ale protestantilor sau ale catolicilor; altceva este daca revin ei la ortodoxia dreapta. Voi v-ati putea adapta daca s-ar stabili Pascalia odata cu catolicii (Pascalie care nu este mai corect calculata decat a noastra), fapt stiut de oricine care-i catusi de putin doxat in teologie si ortodox practicant?
Din cate stiu eu, catolicii au serbat Pastile si inaintea evreilor, deci calculele lor sunt eronate. In anul 325 Sfintii parinti au lasat ca Pastele sa fie sarbatorit dupa prima luna plina dupa echinoctiul de primavara. Acest lucru ar trebui sa fie LITERA DE LEGE. Ce se va intampla daca se vor incalca aceste reguli si va fi talmes-balmes in crestinism? Ce este minciuna si care mai este adevarul?
Doamne ajuta !
Reply With Quote