View Single Post
  #23  
Vechi 30.10.2013, 22:53:15
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Singurul si unicul barbat in viata mea, e chiar sotul si n-o sa se schimbe asta, pentru ca, cu siguranta n-o sa comit adulter.
Corina, fara harul lui Dumnezeu, am face si cele mai grele pacate din lume.
Smerenia tine harul lui Dumnezeu, iar increderea in sine il alunga, pentru a dobandi smerenia.

Citeste:

Cand Mântuitorul Hristos le spune apostolilor Săi că toți se vor lepăda de El, Petru are o reacție dură și foarte sigur pe sine spune că el nu se va lepăda orice se va întâmpla, chiar dacă toți ceilalți o vor face. Sfântul Ioan Gură de Aur tâlcuiește dumnezeiește acest gest:

"Ce spui, Petre? Profetul a spus că se vor risipi oile când va fi bătut păstorul, Hristos a întărit cele spuse și tu spui: „Nu” Nu-ți sunt de ajuns cuvintele dinainte prin care Hristos ți-a închis gura, atunci cînd ai spus: „Fie-Ți milă de Tine să nu Ți se întâmple Ție aceasta” (Matei 16, 22) Nu, lui Petru nu i-au fost de ajuns. Și de aceea Domnul îl lasă să cadă, pentru ca să-l învețe și prin aceasta să asculte totdeauna de ce spune Hristos și să ajungã la ĭncredințarea că este mai vrednică de credință hotãrîrea lui Hristos decît propriul lui cuget.

Ceilalți ucenici, la rîndul lor, nu puțin au cîștigat de pe urma lepădării lui Petru; și-au dat seama de slăbiciunea firii omenești și de adevărul lui Dumnezeu. Cînd Hristos prezice ceva, nu trebuie să o faci pe deșteptul și nici să te arăți mai grozav decît majoritatea oamenilor.

Petru ar ii trebuit să se roage și să spună: „Ajută-ne, Doamne, ajută-ne nouă ca să nu ne despartim de Tine” dar nu; el se încrede în sine și spune:
„Chiar daca toți se vor sminti intru Tine, eu niciodată? „Chiar dacă te vor parasi toți, spune Petru, eu nu Te voi pãrăsi.”

A ajuns încetul cu încetul încrezut. Hristos deci voind să-l smerească, a îngăduit să se lepede de El. Pentru că Petru nu L-a ascultat nici pe El, nici pe profet - că Domnul de aceea a adus marturia profetului, ca sa nu I se împotrivească nimeni - deci, pentru că Petru nu I-a ascultat cuvintele, îl învață cu faptele. Că pentru aceasta a ĭngăduit să se lepede, ca prin lepădarea de Hristos să se îndrepte, ascultă ce-i spune Domnul: "Iar Eu M-am rugat pentru tine, ca să nu piară credința ta”.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote