Subiect: sfat dragoste
View Single Post
  #8  
Vechi 18.08.2016, 22:11:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RaduRO Vezi mesajul
Am citit acatiste (Efrem cel Nou, Nicolae, Xenia, etc. *cu binecuvantare), am fost la Sf. Maslu, am tinut post, ma impartasesc si nu fac pacate mari, dar nici macar nu se uita la mine.
Salut, nu cred ca ar trebui sa astepti rezultate atat de rapide in urma citirii unor acatiste, poti sa te tot rogi luni si ani pentru o prietena sau pentru casatorie si sa nu se intample nimic.
Mai degraba in urma rugaciunii s-ar putea sa ti se arate ca nu este ea cea pentru tine, deci o solutie la problema ta nu e neaparat o rugaciune de uitare, ci ar trebui sa-ti alegi un sfant protector al casatoriei si sa te rogi sa ti se arate daca e sa fie ea si daca nu, sa te rogi pentru liniste sufleteasca.
Pana la urma trebuie sa incepi sa o saluti, daca si duhovnicul iti zice sa incerci macar stii ca nu are prieten, duhovnicii de regula nu se amesteca in a face perechi pentru a nu fi tinuti responsabili daca lucrurile nu merg bine.

Citat:
În prealabil postat de RaduRO Vezi mesajul
Nu ma pricep deloc si sunt sensibil asa ca in caz de respingere nici nu stiu daca as mai putea trece pe la aceeasi biserica.
Daca ea nu va raspunde cum te astepti macar vei scapa de iluziile pe care ti le faci cu privire la ea si vei merge pe drumul tau.
Nu tine suparare daca te respinge si mergi la aceeasi biserica, nu are ce sa ti se intample.

Citat:
În prealabil postat de RaduRO Vezi mesajul
De obicei chiar plang de durerea ca nu o am, stiu ca nu o mert, dar vreau macar sa o uit.
In rest nu are rost sa te consumi atata si sa plangi, iti irosesti energie mentala intr-un mod inutil, poate si daca te-ar respinge lucrurile nu sunt atat de grave pe cat le face mintea ta si ai avea in sfarsit liniste si pace sa poti urmari slujbele.

Last edited by Iorest; 18.08.2016 at 22:16:04.
Reply With Quote