View Single Post
  #5  
Vechi 15.02.2017, 18:47:53
Alex89 Alex89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2017
Mesaje: 20
Implicit

Sa ne gandim la o familie in care toate merg bine. Parintii sunt instariti iar fiica si fiul studenti la universitati de renume. Parintii sunt Budisti, iar Dumnezeul Crestin este gelos. Parintii mor intr-un accident de masina, fata este violata si face un sifilis, copilul ei se naste cu nasul deformat, cu fruntea tesita, cu urechile jos implantate, stigmate pe care le va purta toata viata, iar baiatul este bagat la inchisoare din motive politice, la 45 de ani, cand iese, e un cavaler cam tomnatec, se casatoreste, totusi, cu o tanara care il accepta, iar copilul lor are (previzibil) sindromul Down.


Sa facem diferenta intre niste fapte necugetate care au consecinte negative, si pedeapsa Divina. Daca eu ma droghez regulat si fac supradoza, nu m-a pedepsit Dumnezeu, ci propria prostie. Daca imi pierd banii la ruleta, ma imprumut la camatari, ii pierd si p-aia, si ma bat camatarii, nu m-a pedepsit Dumnezeu, ci propria prostie. Daca Ii pun la indoiala moralitatea pe acest forum si maine mi se imbolnaveste copilul, atunci vad interventia divina, distincta de cauzalitatea fireasca a faptelor si consecintelor.


Cat despre pozitia dumneavoastra legata de sclavie, ma abtin de la orice comentariu, ma bucur insa ca au existat oameni cu o mentalitate diferita de a dumneavoastra care au abolit aceasta cruzime.
Reply With Quote