View Single Post
  #25  
Vechi 11.02.2009, 12:41:14
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
Atat Sfintii Parinti cat si Bibilia ne arata clar ca cine va primi semnul pe mana sau pe frunte se va lepada de Hristos:


Pentru primirea duhurilor si a minciunilor in inima exista taina spovedaniei dar acel cip odata ce-l primesti te lepezi pentru totdeauan de Hristos.


Martir este tot omul care propovaduieste adevarul in vremuri de cumpana,in vremuri in care risca sa fie anchetat,batjocorat,torturat,intemnitat(precum spunea silverstar)si chair omorat.Iata ce zice Mantuitorul:

Iisus le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie. [COLOR=darkred]Caci cine va voi sa-si scape sufletul il va pierde, iar cine va pierde sufletul sau pentru Mine si pentru Evanghelie, acela il va scapa. [/COLOR]Caci ce-i foloseste omului sa castige lumea intreaga, daca-si pierde sufletul? Sau ce ar putea sa dea omul, in schimb, pentru sufletul sau? [COLOR=darkred]Caci de cel ce se va rusina de Mine si de cuvintele Mele, in neamul acesta desfranat si pacatos, si Fiul Omului se va rusina de el, cand va veni intru slava Tatalui Sau cu sfintii ingeri.[/COLOR] Si le zicea lor: Adevarat graiesc voua ca sunt unii, din cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea pana ce nu vor vedea Impratia lui Dumnezeu venind intru putere.

Ai vazut ce zice?Sfatul meu(care de fapt este si al tuturor sfintilor)a fost de buna credinta,nu am zis nimic de la mine sau doar ca sa ma aflu in treaba.Cine crede,sa fie binecuvantat iar cine Nu,Dumnezeu sa-l aiba in paza Sa,dupa cum a spus si Parintele Iustin Parvu!Doamne ajuta!
Dar tu ai vazut ce zice Mantuitorul? Zice cumva ceva de vreun lucru omenesc sau zice de SUFLET?

De unde ati socotit ca un pasaport cu cip echivaleaza cu a primi semnul fiarei? Si anume ce putere are un simplu numar? Prin ce "har" mi se schimba numele de la Botez prin pasaport? Are pasaportul sau lumea asta putere peste cea a Duhului? Cum sa inlature oricine prin simplu gest sau lucru pe Hristos de la noi? Ori daca pasaportul nu te face din crestin piatra sau desfranat prin ce anume imi anuleaza botezul?
Explicati, va rog, care este mecanismul prin care se leapada omul de Hristos printr-un lucru, un obiect... Lepadarea este cea a vointei, a cautarii, este dezertarea de la lupta, este intoarcerea de la Fata Lui, este apostazia, hula... Cand primeste cineva sase sute seizeci si sale de lei plata pentru munca lui se cheama ca a primit pe necuratul???
Nimic din cele ce nu sunt launtrice nu vatameaza mantuirii. Nu ne invata Mantuitorul ca sa dam cezarului ce e al lui? Sa nu ne tulburam din pricina puterii lumesti. Puterea lumeasca trebuie tratata ca una a lumii acesteia, pe cand noi slujim Unuia mai presus de toate.
Cum zice ingerul Domnului cand vesteste: "Pace tie!" sau "Nu te tulbura!".
Sfintii Parinti nu invata tulburarea sau paranoia, ci invata curajul si nadejdea, asumarea PROPRIILOR GREUTATI: ducerea crucii... Sa fim treji nu inseamna sa fim atenti la mersul lumii acesteia si a puterilor din ea ci sa fim ca floarea soarelui dupa Lumina Celui Inviat.
Cine isi asuma numarul fiarei constient si face slujire duhurilor vazduhului va fi ingreunat. Dar asumarea trebuie sa fie constienta, la fel ca asumarea CONSTIENTA a crucii. La fel cum Adam a mancat DESI DOMNUL II PUSESE OPRIRE, asa si omul de azi.
Eu zic sa ascultam de invatatura Bisericii si sa nu ne tulburam. Neincrederea cronica si suspiciunea continua sunt tulburari.
Ne ameninta mult mai grav pacatele si nevolnicia proprie decat orice altceva din afara. Eu unul ma simt apasat de pacat, nu de pasaport sau buletin... Pacatul este pata care murdareste, pasaportul este doar un obiect. Pasaportul pot oricand sa il ard, arunc, rup... Pacatul este vesnic atarnator daca nu este spalat prin harul Domnului la taina marturisirii.