View Single Post
  #360  
Vechi 29.06.2011, 11:30:59
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Eu sunt plecata din tara si nu imi pare rau, dimpotriva, ma simt acasa in Franta si nu in Romania, pentru ca in Franta m-am integrat mult mai bine decat in Romania, si am avansat mult mai bine inclusiv din punct de vedere spiritual. Nu la fel sta treaba cu toti romanii, unii stau aici ca nu au incotro, nu au de lucru in tara, iar altii suporta atat de greu viata aici ca se intorc in tara dar pana la urma revin cand isi dau seama ca viata de strain le este totusi mai usoara decat cea in tara fara nici o perspectiva de a gasi de lucru in domeniul lor si nu numai, oamenii sunt cei care ii dezamagesc cel mai mult pana la urma, pentru ca din afara au tendinta sa isi faca o imagine idilica despre romani iar cand se reintorc in tara si retraiesc adevarata Romanie, isi dau seama de calitatile strainilor in mijlocul carora au stat. Sunt insa si cativa care se intorc si reusesc sa faca ceva, dar acestia aveau totusi o situatie chiar inainte sa plece din tara. Si stiu si din cei cu situatie buna in tara raportat la standardele de la noi, si care totusi au lasat totul pentru a pleca in afara (cu familia) la o situatie si mai buna. Deci motivatiile oamenilor sunt diverse si nu tot ce ii pare omului ca ar fi in afara sau in tara va fi o realitate obiectiva pentru el.
Unde esti in Franta? Poate ne intalnim. Scrie-mi pe MP. A bientot !