View Single Post
  #1602  
Vechi 03.04.2018, 20:15:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
da-o-ncolo de treaba, ti-am mai spus ca ai surse aiurea, dar chiar asa? citeste mai bine ce tampenii scrie acolo. uite, o sa ma gandesc daca sa-ti dau sa citesti cate ceva, dar nu stiu daca ti-as face bine, oricat ai insista eu cred ca tu tot cauti. plus ca tu crezi numai chestii ortodoxe, desi dupa cum le sta bine teologilor ortodocsi nu se apleaca deloc, sau mai deloc, asupra faptelor.
Nu e nicio sursa aiurea, aceea este o apocrifa pastrata pana in zilele noastre, se gaseste si pe net. Nu ai cum sa ai alte surse, pentru ca nu exista. Doar neadevaruri inventate in zilele noastre, cum este si Zeitgeist. Nu-mi mai amintesc, dar e posibil ca si asta cu ce spui tu sa fie tot de acolo, tu luand-o din alte surse.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
in ceea ce priveste betulah vs almah, eu am spus un singur lucru si daca vrei sa te gandesti la el e ok, daca nu las-o asa, de ce au scris acolo almah in loc de betulah, din moment ce pana atunci folosisera mereu betulah pentru fecioara? atat.
Am dat explicatiile. Se pare ca almah inseamna o fata tanara, pubera. In timp ce betulah nu evidentiaza acest lucru. De aceea almah e un cuvant care arata mai mult starea de feciorie. Si in limba romana exista multe cuvinte care se refera la o fata tanara. De exemplu, una este o fara pubera, alta este adolescenta. Probabil explicatiile evreilor nu au luat in considerare Septuaginta, argumentand ca s-a tradus gresit Biblia dupa venirea lui Iisus, versiunea iudaica, de catre crestini. Dar daca luam in consideratie Septuaginta toate argumentele impotriva cad, nici nu mai are rost sa discutam. Nu doar ca invatatii evrei din acea perioada au tradus in greaca virgina, dar nu aveau niciun motiv sa greseasca, fiind un lucru nemaiauzit si pentru ei sa nasca o fecioara. Caz inchis.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ce zeitgeist, mai omule, am citit de asta si in legendele olimpului a lui ispirescu.... nici nu mai deschid linkul.
Vezi ca tu ai citit alte legende, acelea nu erau scrise de Ispirescu. Le-am citit si eu. Zeii faceau copii cu pamantenele, nu erau copii nascuti din fecioare. Eu am studiat ce spun alte religii, atunci cand a aparut Zeitgeist, nu exista nicio asemanare cu alte religii, acestea sunt aiureli inventate de cel ce a facut documentarul sau cei ce scriu aceste lucruri. Cel mai evident era la comparatia cu religia egipteana erau niste minciuni de tot rasul.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
nu stiu ce sa raspund, de crezut nu cred, asta mi-e clar, dar imi doresc mult sa existe judecata de apoi, sa existe pedeapsa divina, sa existe rai si iad, imi doresc ca Iisus sa fi fost real, exact asa cum este descris in unele pasaje din biblie, numai iubire si dragoste pentru oameni, nu conteaza daca eu cred in el sau nu, mi-as dori sa fie asa. ce sa-ti zic? e greu, tot ceea ce este atat de usor pentru unii dintre voi.
Problema e ca nu are importanta daca tu o sa vezi atunci ca exista, ci ceea ce ai facut pana atunci. Nu are importanta nici daca tu ajungi la concluzia ca exista, inainte sa ajungi acolo. Trebuie nu doar sa faci asta, ci sa faci si faptele credintei, adica botez, spovedit, impartasit, fapte bune etc. Pentru ca o credinta fara fapte este moarta.