View Single Post
  #1603  
Vechi 03.04.2018, 21:21:49
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu e nicio sursa aiurea, aceea este o apocrifa pastrata pana in zilele noastre, se gaseste si pe net. Nu ai cum sa ai alte surse, pentru ca nu exista. Doar neadevaruri inventate in zilele noastre, cum este si Zeitgeist. Nu-mi mai amintesc, dar e posibil ca si asta cu ce spui tu sa fie tot de acolo, tu luand-o din alte surse.
vrei sa zici ca n-ai gasit pe net alte surse, nu ca nu exista.
te sfatuiesc sa lasi deoparte wiki si sursele necontrolate si necontrolabile de pe net, cauta doar sursele cu autori asumati. daca tu vrei sa iei in considerare un text in care se afirma ca e fals n-ai decat.

aproape ca mi-e frica sa mai scriu ceva, imediat o bagi p-aia cu zeitgeistu', ia vezi, cine a scris despre VT ca sunt basme iudaicesti si cand? gasesti pe undeva ceva despre asta? sunt tare curios.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am dat explicatiile. Se pare ca almah inseamna o fata tanara, pubera. In timp ce betulah nu evidentiaza acest lucru. De aceea almah e un cuvant care arata mai mult starea de feciorie. Si in limba romana exista multe cuvinte care se refera la o fata tanara. De exemplu, una este o fara pubera, alta este adolescenta. Probabil explicatiile evreilor nu au luat in considerare Septuaginta, argumentand ca s-a tradus gresit Biblia dupa venirea lui Iisus, versiunea iudaica, de catre crestini. Dar daca luam in consideratie Septuaginta toate argumentele impotriva cad, nici nu mai are rost sa discutam. Nu doar ca invatatii evrei din acea perioada au tradus in greaca virgina, dar nu aveau niciun motiv sa greseasca, fiind un lucru nemaiauzit si pentru ei sa nasca o fecioara. Caz inchis.
mai omule, ambele sunt cuvinte ebraice. betulah si almah. evreii folosesc betulah mereu cu sensul de fecioara, almah cu sensul de fata tanara. in pasajul ala este folosit almah, tradus parthenos, care in greaca insemna strict virgina intacta, ca sa folosesc termenul medical. acu, zic si eu, avem betulah=parthenos, dar almah#parthenos, normal ca s-a nascut o controversa care tine si astazi...
o fi caz inchis pentru tine...:))

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vezi ca tu ai citit alte legende, acelea nu erau scrise de Ispirescu. Le-am citit si eu. Zeii faceau copii cu pamantenele, nu erau copii nascuti din fecioare. Eu am studiat ce spun alte religii, atunci cand a aparut Zeitgeist, nu exista nicio asemanare cu alte religii, acestea sunt aiureli inventate de cel ce a facut documentarul sau cei ce scriu aceste lucruri. Cel mai evident era la comparatia cu religia egipteana erau niste minciuni de tot rasul.
ma gandeam la zeus cand am scris ce am scris, parca a rezolvat o gramada de fecioare care i-au daruit copii, la una s-a dus ca o ploaie, parca...
ce sa mai zic despre egipteni, evreii au preluat aproape totul de la ei. deci asa cum am crezut initial, de fapt tu ai vazut filmul ala si ma ataci pe mine din el.
ps.uite, a intrat fi-miu si-mi zice ca fac confuzie, al mitru le-a scris, am gresit...:))

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Problema e ca nu are importanta daca tu o sa vezi atunci ca exista, ci ceea ce ai facut pana atunci. Nu are importanta nici daca tu ajungi la concluzia ca exista, inainte sa ajungi acolo. Trebuie nu doar sa faci asta, ci sa faci si faptele credintei, adica botez, spovedit, impartasit, fapte bune etc. Pentru ca o credinta fara fapte este moarta.
hmmm, asa o fi? pai il avem pe talharul de pe cruce...:))

dar nu conteaza ce spun eu, ce spui tu, ce spune unul sau altul, popi sau necredinciosi, conform credintei crestine conteaza o singura parere.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.