View Single Post
  #1607  
Vechi 04.04.2018, 20:08:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
vrei sa zici ca n-ai gasit pe net alte surse, nu ca nu exista.
te sfatuiesc sa lasi deoparte wiki si sursele necontrolate si necontrolabile de pe net, cauta doar sursele cu autori asumati. daca tu vrei sa iei in considerare un text in care se afirma ca e fals n-ai decat.
aproape ca mi-e frica sa mai scriu ceva, imediat o bagi p-aia cu zeitgeistu', ia vezi, cine a scris despre VT ca sunt basme iudaicesti si cand? gasesti pe undeva ceva despre asta? sunt tare curios.
Eu cred ca tu nu citesti ce scriu eu. Ti-am scris ca e o apocrifa din secolul II, wiki era doar ca sa vezi ce scrie in acea apocrifa, ca sunt sigur ca n-o s-o citesti. In concluzie, e gresit tot ce ai spus, cu Sfantul Apostol Iacov, faptul ca n-ar fi spus de Fecioara Maria etc.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
mai omule, ambele sunt cuvinte ebraice. betulah si almah. evreii folosesc betulah mereu cu sensul de fecioara, almah cu sensul de fata tanara. in pasajul ala este folosit almah, tradus parthenos, care in greaca insemna strict virgina intacta, ca sa folosesc termenul medical. acu, zic si eu, avem betulah=parthenos, dar almah#parthenos, normal ca s-a nascut o controversa care tine si astazi...
o fi caz inchis pentru tine...:))
Iti repet, stim exact ce intelegeau iudeii prin almah, direct de la sursa. Cu aproape 300 de ani inainte de Hristos aproximativ 70 (alte surse spun 72) de invatati evrei au tradus Vechiul Testament din ebraica in greaca. Au tradus peste tot cuvantul almah prin "fecioara", desi puteau sa spuna "fata tanara" sau alte cuvinte din bogata limba greaca. Mai mult, au tradus prin fecioara, desi era o contradictie, o fecioara sa nasca. Nu exista niciun alt argument impotriva acestuia, nu exista nicio controversa. Cotroversa este doar la cei ce sunt impotriva crestinismului, adica evrei si apoi atei, care s-ar folosi de orice minciuna impotriva crestinismului. E un caz incheiat pentru cei de buna credinta si onesti, carora le place adevarul. Nu ai cum sa stii tu mai bine ce inseamna acel cuvant decat invatatii evrei de atunci.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ma gandeam la zeus cand am scris ce am scris, parca a rezolvat o gramada de fecioare care i-au daruit copii, la una s-a dus ca o ploaie, parca...
ce sa mai zic despre egipteni, evreii au preluat aproape totul de la ei. deci asa cum am crezut initial, de fapt tu ai vazut filmul ala si ma ataci pe mine din el.
ps.uite, a intrat fi-miu si-mi zice ca fac confuzie, al mitru le-a scris, am gresit...:))
Toate acest povesti sunt neadevarate, popularizate de acel documentar pe care il tot negi ca sursa, dar din care repeti tot ce spui. Informatiile false din acel documentar. care avea si el ca sursa o carte cu astfel de neadevaruri, dar scris prin 1800 si ceva, cand lumea nu prea avea de unde sa ia informatiile. Mai multe surse au preluat acele informarii false, de exemplu un site: https://mythologica.ro/fecioara-maria-nu-era-virgina/ Nu e nevoie sa fi vazut filmul, le-ai luat din alte surse care au reprodus ce spune in documentar. Scrie si acolo de Zeus si ploaie, dar uite care e adevarul despre Persue:https://ro.wikipedia.org/wiki/Perseu In acel site scrie ca Perseu s-a nascut din Danae stropita de o ploaie de aur de catre Zeus. Care e adevarul: Zeus patrunde printr-o ploaie si nu se naste Perseu dintr-o ploaie de aur, ci din relatia dintre Zeus si Danae. Nu are nicio legatura cu crestinismul, asa cum spune acea sursa. Toate aceste povesti sunt false, despre mitologia egipteana am studiat chiar eu, totul e o minciuna, povestile egiptene sunt complet diferite de cele afirmate in aceste surse. Daca nu ma crezi cauta tu adevarul si da o sursa credibila care sa sustina ce spui tu.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
hmmm, asa o fi? pai il avem pe talharul de pe cruce...:))
dar nu conteaza ce spun eu, ce spui tu, ce spune unul sau altul, popi sau necredinciosi, conform credintei crestine conteaza o singura parere.
Talharul l-a avut pe Iisus, care e Arhiereul arhiereilor. Nu o spun eu sau preotii, o spune chiar Iisus, toata teologia ortodoxa este de la Iisus, respecta tot ce scrie in Sfanta Scriptura. Iar Iisus spune cine nu se va boteza nu se va mantui si cine nu va manca Trupul si Sangele Lui nu se va mantui.