View Single Post
  #1610  
Vechi 05.04.2018, 21:22:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
nu mai insist, ramai cu wiki si cu celelate tampenii pe care le citesti si pe care le crezi.
Tocmai ti-am aratat ca tu citesti astfel de surse, nu eu. Tot ce spui tu sunt din genul asta de surse, gen Zeitgeist si altele de genul asta. Nu-ti mai pierde timpul cu astfel de falsuri, citeste si surse adevarate.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
citeste asta, baga la cap, lasa wiki si alte tampenii ce le crezi tu de pe net. daca vei mai avea vreodata vreunul ca mine care sa combata povestea mariei, da-i textul asta. e complet, e ortodox. evident ca are multe lacune, ca "rationalizeaza ce trece de ratiune", dar asta inseamna credinta, in definitiv.
Eu ti-am spus data trecuta ca nu citesti ce-ti scriu eu. Exact ce scrie acolo ti-am spus eu pana acum, referitor la acel cuvant. Almah insemna, probabil, o fata la pubertate, necasatorita, in timp ce betulah era, probabil, tot o fata necasatorita, dar putea sa fie si la adolescenta, adica avand o varsta mai mare (pubertatea este pana la 14-15 ani). Toate fetele tinere necasatorite erau considerate virgine in acea perioada, dar o fata la pubertate avea o varsta mai mica.

Dar asta e legat de acel cuvant, am mentionat la inceput ca exista un argument mult mai clar. Cea mai veche Biblie (Vechiul Testament) evreiasca pastrata pana azi dateaza din secolul XII sau XIII. Cea mai veche Sfanta Scriptura crestina pastrata pana azi e Codex Sinaiticus, din secolul IV. Bibliile ebraice de azi sunt facute dupa textele masoretice, realizate in a doua jumatate a primului mileniu. Bibliile evreiesti vechi erau alcatuite doar din consoane, dar acesti masoreti le-au reliazat si cu vocale si accente. Fiind facute in regiuni diferite acestea nu erau chiar asemanatoare, in functie de cum a interpretat fiecare textul. Pana la urma a fost aleasa o singura interpretare.

Septuagina a fost realizata in secolul III inainte de Hristos, fiind o traducere in greaca facute de 70 de intelepti iudei. Deci Septuginta este cu mult mai exacta si aproape de original decat aceste texte tarzii evreiesti. Aceste texte masoretice contin diferente fata de Septuaginta. Manuscrisele de la Marea Moarta au aratat ca Septuaginta este conform cu textele vechi evreiesti, in timp ce textele masoretice sunt diferite, sunt mai apropiate de textele mai noi, din perioada fariseilor. Se pare ca in perioada fariseilor au aparut niste modificari fata de textele evreiesti de pana atunci. In concluzie, Septuaginta este cel mai exact text al Vechiului Testament, nici nu are importanta ce spun textele masoretice, vorbim degeaba.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
controversa mariei a fost rezolvata de unul care avea in cap cateva miliarde bune de-alde noi cu cuvintele astea:
"credem in pururea fecioria mariei, desi nu este explicata in cartile sacre".
Vezi daca nu stii prea multe despre ce spune invatatura ortodoxa? Acolo spune de pururea fecioria Sfintei Maria, adica de faptul ca si dupa nasterea lui Iisus a ramas Fecioara, desi asta nu este expliata in Sfanta Fecioara. Protestantii (sau unii din ei), de exmplu, recunosc faptul ca Fecioara Maria a fost fecioara, dar spun ca dupa aceea a mai avut copii, deci nu a ramas fecioara. Despre asta e vorba acolo.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ps.te asigur ca biserica din ierusalim spunea altele si mai si, dar nu mai insist acum ca am obosit si, de fapt, esti un baiat bun, nu am vazut sa scrii cu rautate niciodata, oricat de mult te-am enervat.
Nu stie nimeni ce spunea Biserica din Ierusalim pentru ca nici macar nu exista surse din acea perioada. S-au pastrat putine scrieri din primul secol, abia avem unele surse din apocrife din secolele urmatoare. Informatiile nu pot fi decat neadevaruri de genul Zeitgeist, nu-ti mai pierde timpul cu astfel de lucruri neadevarate. Sau verifica in mai multe surse daca e adevarat ce citesti, nu crede orice citesti.