View Single Post
  #32  
Vechi 22.09.2020, 17:01:59
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit Partea I

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E greu cu plata salariilor la unii preoți în mediul rural, lasă că știu eu ce știu, fiindcă chiar merg la Biserică și mă informez, ascult ce zice și preotul, pt ce se strâng bani.
E bună ”gluma” ta. Păi toată lumea aduce câte ceva în dar la domn părinte. Ouă, carne, lapte, grâu, porumb, cozonaci, purcei, fân, vin în clacă să lucreze, dau un ban... Are parohie, biserică și casă cu pământ. Nu-i lipsește nimic oricărui preot ortodox de țară. Păi dacă m-aș duce eu aș avea privilegiile astea? Preotul, Medicul și Învățătorul și șeful de post sunt dumnezei în fiecare sat. Se poate plânge vreunul? Că ce? Păi au și mașină la dispoziție mai nou, haine, ștergare, covoare, pături... tot ce le trebuie. Mai boieri ca ăștia nu e nimeni și tu ai auzit că le e greu cu sărăcia asta, că salarul e mic? Păi Hristos și călugării și sfinții n-au avut nimic nimic și au și zis că dacă ai ceve din lumea asta atunci cu alea pe care le ai ale tale te trage afară dracul din împărăție. Păi de asta merg prea mulți la teologie, medicină, drept, armată, poliție, învățământ, politică, păi pentru că acolo le intră banul ochiul dracului, nu din vocație, din har, din credință. Majoritatea își aleg viitorul ca să aibă din ce trăi cât mai bine. Nu prea există preoți ca să țină la sărăcie mai mult ca la bogăție. Iar Domnul a zis: ”Mai degrabă intră o camilă prin gaura unui ac decât un om bogat în Împărăția Cerurilor”. Dacă mă făceam preot trebuia să fiu cinstit înaintea Domnului și atunci mă plângeam nu că nu am suficient, bani, bunuri, libertate, privilegii nemeritate ci că am mult prea mult de la Dumnezeu căci poporul român e bun și darnic și le spuneam să pună în cutia milei pentru preoți, pentru biserică doar 1 ban sau 2, bani nu lei, maxim 1 singur leu căci ajunge, au ei mai mare nevoie de bani decât un preot care stă în asceză, în post și rugăciuni neîncetate.


Citat:
Păi eu nu scriu ca să vb cu tine, pt că tu ai idei puține și fixe, tinzi să exaltezi anumite personaje care ți se par ție de natură divină, pierzi coerența, reiei obsesiv ideea calendarului, dai tu de la tine putere etichete de trâmbițe unor oameni care n-au avut pretenția că ar fi prooroci.
Mulțumesc pentru tentativa de caracterizare. E penibilă. Păi am umplut forumul cu ideile mele. Asta înseamnă că sunt puține? Spui că ale puține câte le am sunt fixe adică greșite? Păi ce am greșit? Greșesc eu ce răstălmăcești tu că aș fi zis și scris eu. Ți-am arătat, eu scriu una tu zici că am scris pe dos. Așa se explică de ce crezi că sunt fixe. Poate pentru că-ți aparțin ție ideile alea fixe și puține, ca să te victimizezi împreună cu ” ortodoxia” pe care cică o aperi de mine. Nu exaltez anumite persoane și nu le consider de natură divină ci sunt regii României, oameni ca tine și ca mine, dar faptele lor sunt drepte, bune în timp ce faptele celor care-i judecă, îi osândesc, îi denigrează sunt fapte blestemate. Nu reiau ideea calendarului ci spun mereu că există defazaj de 13 zile față de rânduielile făcute de sfinții părinți. Deci cât timp nu se renunță la defazaj n-am cum să zic că e bine așa și asta nu e ideea mea fixă ci a celor ce nu vor să recunoască dreptatea: A fi în defazaj de 13 zile față de întreaga ortodoxie Cerească și pământească nu e de dorit să se perpetueze și ignore la nesfârșit. Deci n-am cum să-mi schimb ideea. Nu poate fi decât fixă. Nu vreau să mă mint că e mai bine să ținem defazat cu 13 zile față de cei ce nu țin defazat. Poate cineva susține asta afară de ereticii papistași ce vor să implementeze marele papalâc eretic și defazat? Nu de la mine putere au fost puse etichete de Trâmbițe apocaliptice celor trimiși de Dumnezeu pentru lucrarea de Trâmbițare ci sunt numite așa pe baza faptelor și proorociilor date de Dumnezeu prin ei. Eu doar am recunoscut pe drept că au fost etichetate corect ca Trâmbițele apocaliptice ale Domnului Hristos și ale Lui Dumnezeu. 1. Iosif Trifa și Traian Dorz cu Oastea Domnului, 2. Ciobănașul Petrache Lupu și Moșul Dumnezeu de la Maglavit. 3. Părintele prooroc Arsenie Boca și ucenicul său Nil Dorobanțu. 4 și 5. Sora Veronica de la Vladimirești și părintele Ioan Iovan de la Recea. 6. Sora Verginica de la Maluri și sora sa Maria. 7. Sora Mihaela de la Pucioasa și Părintele Nicușor. Vezi sunt 7 trâmbițe Apocaliptice care au luptat pentru credință mărturisind ortodoxia fără colaboraționism cu regimul comunist. Nu eu le-am etichetat ci viața lor demnă a făcut să merite acest nume mare de Trâmbițe ale Domnului în Cer și pe pământ. Sunt chiar cei 7 îngeri apocaliptici descriși în Apocalipsă. Cine nu crede nu vrea să vadă drept viața lor și mărturisirea lor, nu vrea să vadă. Tu iată ești unul care nu vrei să vezi. Ești ca struțul și zici că eu, de la mine putere i-am etichetat. Păi viața lor minunată și lucrarea ascultării de Domnul Iisus Hristos i-a etichetat așa. BOR i-a osândit pe nedrept pe fiecare dintre ei blestemându-i, caterisindu-i. S-a comportat și BOR cu ei asemenea vechiului Israel care nu vroia să creadă în cărțile proorocilor trimiși la ei de Dumnezeu spre îndreptare și pe mulți i-a ucis. Nu condamn eu pe nimeni, faptele lor pe unii îi înalță și pe alții îi rușinează și smerește. Nu e puțin lucru să faci ceea ce au făcut ei: ascultare de Dumnezeu și răbdare sfântă în timp ce toți vor să te distrugă și să te supună regimului comunist sau arhiereilor care se supuneau regimului și făceau colaboraționism pârâcios sistemului. Nu e ușor să rămâi cu Dumnezeu până la sfârșit fără să trădezi, fără să faci compromisuri cu lumea și cu satana.


Citat:
Da dacă voi fi blocat de pe forum nu voi mai reveni, eu nu sunt nesimțit ca tine să-mi fac țâșpe mii de conturi, să fiu dat afară pe ușă și să intru pe geam cum faci tu, că tu ai fost elementul problemă de ai luat de atâtea ori block oricât te-ai victimiza că ceilalți sunt răi și tu bun.
Zici tu, știi tu, judeci tu, că cică dacă m-au lapidat de 5 ori ”colegii” atunci e musai ca nu ei ci eu trebuie să fiu vinovat că iată dacă cineva te dă afară atunci nu mai te întorci dacă ești cinstit, deci dacă te întorci atunci musai ești insistent, vinovat. Păi am venit mereu căci este dreptul meu de a dialoga pe forum și cum nu eu am greșit ci ei care m-au pârât susținând minciuni despre mine (troll, nebun, eretic, sectant, nesimțit, element problemă, etc) dându-se ei apărătorii ortodoxiei în contra mea care le-am arătat ce înseamnă ortodoxia și apărarea ei: BOR nedefazat cu 13 zile și cele 7 Trâmbițe Apocaliptice și Credința în Ortodoxie și în Cuvântul lui Dumnezeu și în Duhul Sfânt, Duhul Adevărului. N-am zis că-s bun dar oare n-am dreptul și eu pe un forum ortodox la o opinie ortodoxă pentru că supăr pe cine? Decredibilizare și atac la persoană căci argumente drepte și adevărate nu aveau decât denigrare și umilire și tot ei se dădeau victime la admin ca să sară adminul să apere ortodoxia. Mă judeci greșit. Eu de drag am revenit mereu și nu ca să mă cert!

Citat:
Regele Carol al II-lea e un curvar de cea mai joasă speță să părăsești două femei însărcinate cum să te mai numești, până și regele Mihai s-a îndepărtat de el.
Zici tu, judeci tu, dar tu ești doar un burete ce absorbi propaganda politică a vremii care a mânjit cărțile istorice. Carol al II-lea nu a părăsit pe nimeni ci din contră și-a asumat și recunoscut toți copiii! N-avea dreptul să iubească sincer încă de mic sau ca prinț? A iubit pe Zizi, a iubit pe mama lui Mihai și a iubit pe Lupeasca. De Zizi a fost despărțit de Casa Regală căci nu era rege ci era prinț și trebuia să se supună. De mama Lui Mihai s-a despărțit pentru că fiind o căsătorie pentru o lege salică nu poți iubi cu forța. Și-a făcut datoria față de țară, față de Casa Regală și a dat un moștenitor la tron, pe regele Mihai și apoi a căutat s-o lasă să iubească pe cine vrea ea și a iubit și el pe cine a simțit că iubește cu adevărat. E rău să crezi în Dumnezeul Iubirii și să împlinești iubirea? Eu cred că e bine și că nimeni nu are voie să te judece cu ipocrism.

continuare
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote