View Single Post
  #14  
Vechi 19.09.2022, 21:10:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Să ne ferim să dăm detalii prea grafice, te rog (ms).

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Cica "Se efectuează cercetări cu privire la fapta unei persoane care la data de 23.04.2022, în jurul orelor 16:00..
23 Aprilie 2022 e practic Sâmbăta Mare, iar pe la ora 16 deja se anunță că a venit Sfânta Lumină la Ierusalim și preoții se pregătesc pt ora 23 să înceapă slujba de noapte.

În multe parohii nu se mai spovedește în sâmbăta mare deloc sau poate doar dimineața că preoții sunt obosiți de post, spovedanii și vin obosiți de la slujba Prohodului de Vineri.

Preotul se pregătește sufletește cel mai mult pt Slujba Învierii care e slujbă centrală în creștinism, fără de ea nu era creștinismul.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ii bai il baga intre 2-7 ani cu agravare a) pentru ca era in educarea si ingrijirea lui deci o sa-i dea intre 3 si 10 ani.
Nu cred că va face pușcărie, în situația în care ar fi dovedit dincolo de orice dubiu vinovăția și nu sunt alte cazuri, nu e recidivist, e la prima abatere, va primi cu suspendare cu un termen de încercare în care nu va mai avea voie să aibă nici măcar vreo abatere rutieră care e infracțiune.

Dacă e vreun dubiu în favoarea lui că ar fi vinovat, atunci dubiul e în favoarea inculpatului și scapă, trebui dovedit dincolo de orice dubiu, definitiv, și irevocabil în vreo cale de atac.

Problema e pata de imagine, chiar dacă s-ar dezminți toată treaba, tot ar fi peste ani oameni care s-ar lua de el și cea mai mare problemă e rușinea familiei care poate fi certată de vecini, sau la școală, sau la muncă soția lui e educatoare, nu sunt nici vremuri ușoare dpdpv financiar să rămâi pe străzi acum.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu cred decat ca a imbratisat-o prieteneste,
Păi unii spun că-i îmbrățișa prietenește, poate și pe bărbați, îți arăt și pasajul dintr-o știre capital:

„Enoriașii spun că preotul obișnuia să-i îmbrățișeze pe cei care erau în suferință pentru a-i consola, însă fără ca gesturile să aibă conotații.”
https://www.capital.ro/cine-este-fem...din-dosar.html

Domnule Moroco îți spun sincer că și eu știu un preot care după ce se termină Liturghia mai îmbrățișa oamenii la vedere femei și bărbați, fără să aibă vreo chestie nepotrivită dacă îl știai pe părintele care era un fel de brațe părintești, cum ar fi să se facă circ la parohia respectivă ?
Măcar sper să-l avertizeze cineva că suntem în epoca plângerilor de tot felul.


Mai e un deranj în toată chestia asta, imaginea parohiei, oamenii sunt deranjați de camere tv, de presă, de întrebări incomode, nu cred că-i convine nimănui ca locul unde se reculege să fie călcat de rumoare, curiozitate excesivă care dă în tupeu de multe ori.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.09.2022 at 21:15:40.
Reply With Quote