View Single Post
  #15  
Vechi 07.03.2023, 20:55:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Digitalizarea caselor de marcat e despre maximizarea profiturilor nu despre evoluție(procesul de scanare e efectuat tot de factor uman doar că de plătitor, și se concediază 90% din personal):
Opinie Jurnalist

„Înjurăm sau salutăm „digitalizarea“ din super-hyper-ultra-mega-market-uri. E irelevant. Pentru că asta nu este digitalizare, este doar o simplă maximizare a profitului. Este opțiunea fiecăruia dacă vrea să aplaude creșterea profitului unui comerciant care nici măcar nu-și plătește taxele aici.


Dan Negru intervine în scandalul eliminării casierilor din hypermarketuri: Eu, cumpărătorul, voi face treaba casierului. E reducere de personal, e economie, e concediere. Orice dar nu progres!

Am trecut pe la un supermarket azi și o casieră, Rodica scria pe ecuson, mi-a spus că astea sunt ultimele zile cu oameni la casele de marcat.
“Progresul, domnu’ Dan” a oftat femeia. I-am spus că eliminarea casierelor din supermarketuri nu e o formă de progres.
Eu, cumpărătorul, voi face treaba casierului. De fapt suntem toți păcăliți: slujba ei va dispărea și eu voi face treaba ei, voi scana produsele si apoi le voi pune în coș fără să fiu plătit pentru asta. Ăsta nu e progres!
Progresul e trecerea de la lumânare la bec, de la cal la motor !

Din 7 litere, PROGRES, însemnă: “trecerea de la o stare inferioară la una superioară, de la vechi la nou”.
Unde e “noul” dacă eu preiau munca altcuiva fără să fiu plătit ?
Aștept progresul,invenția care să schimbe felul de a face cumpărături. Până atunci, eliminarea doamnei Rodica e reducere de personal, e economie, e concediere. Orice dar nu progres !
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote