View Single Post
  #2  
Vechi 27.08.2010, 17:18:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Trebuie să deosebim omul rațional de omul înțelept. Înțelepciunea presupune raționalitate, dar nu și reciproc. Cu alte cuvinte, înțelepții sunt bine dotați cu rațiune, pe când raționalii nu sunt în mod obligatoriu bine dotați cu înțelepciune.
Să construiesc un exemplu. Probabilitatea ca nevastă-mea să afle că mă duc la curve este sub 1 %. Altă neplăcere care s-ar putea ivi mergând la curve ar fi să contractez o boală severă cu transmisie venerică, de exemplu SIDA. Acuma, având în vedere că în urma unei legături cu o prostituată care în mod sigur are infecțe HIV, probabilitatea să contractez virusul este cam de 15 % (0,15), și că prezervativul oferă o protecție în această privință de 92 % (0,92), rezultă că probabilitatea de a contracta virusul printr-un singur act protejat este de 0,012 (12 la mie), și asta presupunând că este vorba de o parteneră care în mod sigur are virusul. Concluzia rațională este că gradul global de expunere (adică boală sau scandal în familie) este sub 1 %, adică neglijabil.
Prin urmare, nu este un lucru irațional să mă duc la curve.

Să examinăm acum dacă acesta este și un lucru înțelept. Probabilitatea ca nevastă-mea să afle este, de fapt, de 100 % (adică unu) deoarece peste mult, peste foarte mult timp ne vom strânge cu toții în Valea Iosafat și acolo toate vor fi date în vileag. Nevastă-mea o să afle și impresia ei despre faptul că o viață am dus-o în minciună nu va fi deloc măgulitoare: sigur nu îmi va spune "înțeleptul meu drag!". La aceasta se mai adaugă și posibilitatea de a muri în stare de necurăție, ceea ce duce la o probabilitate de 100 % (adică: unu) de a suferi de o boală febrilă, cu temperatură foarte înaltă, timp de o veșnicie.

În concluzie, aceeași acțiune (mersul la curve) deși, luată în sine, nu se poate spune că e irațională, este totuși foarte neînțeleaptă.
Eu cred că înțelepții nu merg la curve. Unii dintre matematicieni, poate că da.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 27.08.2010 at 17:23:08.
Reply With Quote