View Single Post
  #6  
Vechi 21.12.2012, 10:58:55
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Astazi am avut o "discutie" cu o clienta (ma rog, o babutza putin senila) care merge la biserica penticostala si care imi spunea ca biserica lor e o biserica "vie", nu ca la noi, unde omul pacatuieste toata viata si dupa ce moare ii fac rudele coliva, parastase ca sa-l ierte Dumnezeu. Cu alte cuvinte, pocainta trebuie sa inceapa inca din viata. Nimic mai adevarat, doar asta ar trebui sa facem cu totii. Pacat insa ca sunt foarte multi dintre noi care cred ca pocainta se face la batranete sau eventual dupa ce mori...

biserica penticostala e o biserica "vie" (in viziunea acelei doamne in etate) deoarece urla si zbiara, deoarece se trantesc la pamant, plangand isteric (teatru de prost gust), iar cu privire la pacatuit, penticostalii sunt pe primul loc in ceea ce priveste decadenta in biserici (occidentalii care nu mai au nicio frana in a pacatui, oare nu sunt in marea lor majoritate neoprotestanti?)

in plus de asta, la penticostali nici nu se stie bine ce e pacat si ce nu, nu au nici canoane pentru pacate, cum avem noi ortodocsii.
Reply With Quote