View Single Post
  #72  
Vechi 14.07.2010, 12:19:40
claudiuremus claudiuremus is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit pentru dl. NP

Stimate domnule va admir sincer pentru darzenia cu care va aparati ideile,si ca nu ramaneti dator nimanui .Ce vreau sa spun este ca dvs. dupa ce ati citit postarea mea ati ramas doar cu puncte ,puncte. La sugestia mea ,cum ar fi fost daca C. Columb descoperea Groenlanda,Madagascar sau Antarctica,ma gandeam la cum suna:groenlandisme,madagascarisme sau antarcticanisme .Era un simplu exercitiu amuzant.Atata tot.Si sa stiti ca oamenii incearca sa se sfinteasca in viata asta prin virtutile pe care le practica ,dar ca devin sfinti asta numai bunul dumnezeu stie.Si oricum voi nu credeti in sfinti.Va credeti deja mantuiti imediat dupa botezul pe care il practicati.
Acum ca ati adus vorba de Mihail Cerularie ,da domnule sunt mandru de acest mare patriarh al Constantinopolului pentru lupta sa de aparare a traditiei,a dogmelor si canoanelor apostolice,impotriva ereziilor Apusului.Pai ce-ai fi vrut sa faca atunci cand colericul cardinal Humbert a aruncat scrisorile de excomunicare a unui papa capturat si inchis da normanzi (Leon al IX-lea) pe masa altarului Sf.Sofia.De ce? Ca nu i s-a permis sa slujeasca Liturghia cu azima si cu filioque? Daca astazi suntem ortodocsi asta se datoreste si Patriarhului Mihail Cerularie.Iar cand a iesit blestematul de Humbert din Catedrala (nu eu l-am blestemat ,ci Sinodul intrunit la 24 iulie 1054),si-a sters praful de pe picioare si a spus :,,Dumnezeu sa judece".Si a judecat .Din catolici s-au desprins mai tarziu reformatii,apoi protestantii,iar mai apoi toate gruparile NP.Nu mai intru in detalii.
Va rog dl.NP sa aveti un pic de rabdare si sa cititi postarea mea de la pagina 4 pe acest topic .Este o poveste adevarata din pacate.Scopul pentru care sectarii impart carti si brosuri in tren,pe strada sau la scoala,nu este acela de a vesti Adevarul,ci de a racola oameni slabi de inger .Ortodocsii traiesc prin Sf.Traditie,ne nastem in credinta noastra,intelegeti odata;pe cand o secta traieste si functioneaza prin adepti racolati deveniti mai apoi membri cotizanti .Cum trebuie sa ma comport eu daca o data am fost politicos si l-am primit in casa,si tot din politete i-am primit cartile,iar mai pe urma apare cu o sleahta intreaga la usa, si daca nu-i deschizi sunt in stare sa intre si pe geam?
Iertati-ma domnule NP ,dar daca tot ati ales sa-mi raspundeti ,as aprecia daca ati raspunde la tot ce am intrebat eu, nu selectiv ,de ex.in ce credinta s-au nascut bunicii sau strabunicii d-tale.Dar pentru ca te respect foarte mult, accept sa nu raspunzi.Este dreptul dvs.
Iertati-ma si spor la mantuire.
Doamne-ajuta