Subiect: Apostolul Pavel
View Single Post
  #5  
Vechi 13.07.2012, 23:35:55
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit citate vs comentariu

@pelerin
Si eu il iubesc mult pe Apostolul Pavel,dar nu despre el vreau sa vorbesc,ci despre cum ai deschis acest topic ,si in final despre o observatie care a-si fi curios sa stiu daca arata ca sunt eu defect,sau o mai simt si altii
In mod sigur ,ai deschis acest topic pt a iti arata dragostea fata de Apostol .Toti simitm nevoia de a impartasi ceva despre ceea ce ne misca in mod deosebit
Ai expus apoi o prezentare a apostolului de la IPS Anania ,apoi una despre viata sa,ca la sfarsit sa ajungi la secta, „ shepsel" ,evrei cu crucea la gat.Nu am inteles ce e cu aceasta secta ,dar mi-a placut ideea

Dar si topicul asta se incheia aici ,daca nu intervenea mirela.Si eu il citisem mai inainte de a scrie mirela,dar nu am stiut ce sa raspund
Asta ti-a dat prilejul sa expui propriile tale ganduri si pareri despre apostol.Asta a fost poate mai interesant decat prima postare ,caci ,cine il iubeste pe Apostol, si-a putut vedea propria dragoste ,impartasita si de tine

Intrebarea mea este care este limita dintre a da citate de undeva si comentariul propriu.De ce parerile proprii par mai vii,si par ca ating mai bine tinta ,decat citatele dintr-o carte
Si legat de aceasta .Poate ca majoritatea cunoastem pe Apostol,si cu mintea si cu inima,astfel ca prezentarea intiala poate nu isi avea sens. De aceea nu raspunde nimeni la astfel de texte,cu care sunt insa 100% de acord.
Poate doar incadrarea intr-un dialog face personajele cu adevarat vii
Desi majoritatea topicelor sunt construite astfel,cu citate,care pentru unii sunt chiar folositoare ,am ales tocmai topicul tau despre Apostolul Pavel sa expun aceasta idee a mea,tocmai pentru ca nimeni altul nu a reusit sa imbine mai mult cuvantul despre Dumnezeu , cu dialogul
Hristos e in fiecare respiratie a apostolului , si in gandurile inalte ,dar si in stiinta dialogului, facand din Apostol un adevarat pescar de suflete si oameni
Reply With Quote