View Single Post
  #1  
Vechi 27.09.2012, 00:58:22
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Legătura dintre practicile ezoterice și bolile psihice

Doamne ajută!
O întrebare adresată în special celor care au cunoștințe sau chiar lucrează în domeniul psihologiei: există vreo legătură între practicile ezoterice și bolile psihice? Altfel spus: cei care practică diverse forme de ocultism riscă să înnebunească?
Știu că toate formele de ezoterism/ocultism sunt înspăimântător de periculoase din punct de vedere spiritual, în primul rând pentru că îi îndepărtează de Dumnezeu pe cei care le practică. Știu că orice practică ezoterică = trădarea lui Hristos, intrarea în comuniune cu demonii și moarte spirituală.
Acest aspect fiind lămurit (orice ar fi, în orice situație s-ar afla, creștinilor NU le este îngăduit să se încreadă în astfel de practici anticreștine), mă interesează din ce motiv unii dintre cei care își ucid sufletul practicând ocultismul ajung să se îmbolnăvească și psihic. De exemplu, cunosc o persoană care, după ce a practicat câțiva ani yoga, s-a îmbolnăvit de schizofrenie... Acum se simte mai bine psihic, dar spiritual se află în cădere liberă. Mă întreb: cauza îmbolnăvirii psihice a fost practicarea ezoterismului, sau exact invers (s-a apucat de ocultism fiindcă deja era nebun)? Și dacă boala psihică a fost efectul, atunci cum se explică acest fapt? Oare acești nefericiți ajung la nebunie tocmai pentru că au intrat în legătură cu spiritele negative (știm noi care), sau există și cauze științifice?
Vă pun această întrebare pentru ca, în cazul în care voi fi în situația de a argumenta poziția Bisericii față de ezoterism, să pot oferi și dovezi științifice convingătoare pentru că, din păcate, cei mai mulți dintre cei interesați de aceste practici acordă mai multă încredere explicațiilor pur raționale decât celor teologice. Mai exact, dacă eu, când voi fi profesoară de Religie (cu ajutorul Domnului), îi voi spune unui adolescent că ocultismul îl îndepărtează de Hristos, s-ar putea să-l amuz și atât... pentru că el, fiind la vârsta căutărilor și a răzvrătirii, este tentat să creadă în tot ceea ce-i pare senzațional și, dacă niciodată n-a crezut în Dumnezeu, perspectiva îndepărtării de El nu l-ar înfricoșa. În schimb, dacă i-aș argumenta științific unui astfel de elev inconștient că practicarea ezoterismului îl poate duce la probleme psihice, aș avea mai multe șanse de a-l trezi la realitate. Totuși, n-aș vrea (Doamne ferește!) să spun neadevăruri tocmai pentru a argumenta credința. De aceea, dacă nu există o legătură reală cauză-efect între ezoterism și nebunie, atunci va fi necesar să mă limitez la explicațiile de ordin teologic și duhovnicesc.
Dvs ce știți? :)

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote