Subiect: LAZAREV
View Single Post
  #26  
Vechi 02.01.2011, 17:35:53
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,serjsatyananda

Citat:
În prealabil postat de serjsatyananda Vezi mesajul
Am ajuns pe acest topic cautand o carte scrisa de Lazarev, si nu m-am putut abtine sa nu spun si eu doua cuvinte.
De la inceput vreau sa spun ca am tot respectul pentru Ortodoxie si pentru toti sfintii ortodocsi. Insa faptul ca am citit o carte sau alta, a unuia dintre sfinti, sau a altuia "din tabara adversa", nu cred ca ne da dreptul sa ne dam cu parerea.
Cine suntem noi sa-l judecam pe Lazarev, pe Osho, sau pe oricare altul de teapa lor?
Oare faptul ca am citit si noi niste carti, ne da acest drept? De a considera ca unul are dreptate pe cand celalalt greseste.
Oare aceasta parere a noastra nu se naste din orgoliu? Consideram noi ca am ajuns sa cunoastem adevarul, ca suntem in masura sa observam "subtilitatile" pe care le foloseste unul sau altul, ceea ce nu intelegem si ne dovedeste cat de cat ca suntem lumitati si ca ne lipseste cunoasterea adevarata, spunem ca este de la diavol sau de la satana. Si in acest fel noi ne-am asezat de partea lui Dumnezeu!!! Oare a ajuns careva dintre noi, cei care postam aici sa cunoasca ce si cine este in adevaratul sens al cuvantului acest Dumnezeu? Oare stim noi ce inseamna sa-l cunosti pe Dumnezeu? Cu siguranta ca nu! Insa orgoliul din sufletul nostru ne indeamna sa judecam pe cei care au reusit sa realizeze ceva cu viata lor sisa-i condamnam fara cea mai mica urma de iubire, condamnand tocmai iubirea pe care ei o promoveaza. Oare nu suntem chiar noi ai Satanei, nu suntem chiar noi de partea diavolului atunci cand consideram ca cunoastem binele si raul?
Se pare ca da! Suntem nascuti in pacat, ne scaldam in acesta si plini de trufie proiectam asupra celorlalti ceea ce avem in noi insine.
Oare stim noi cum lucreaza Dumnezeu prin cartile acestor autori? Am auzit pe multi intorcan-du-se la Dumnezeu citind cartile lor. Chiar ortodocsi rataciti care au reusit sa imbratiseze ortodoxia tocmai datorita acestor carti. Si nu numai ortodocsi.
Oare Satana e atat de prost incat sa scoata niste carti cu care sa-i indrepte pe copiii lui catre dusmanul lui de-o viata?
Spuneti ca e viclean. Dar nu vedeti fructele pe care aceste carti le dau. Oare ati cules voi struguri din maracini? OOOOOOOOOO orbilor si chiorilor si surzilor care spuneti ca cunoasteti si va scaldati in mizerie, cum il mai judecati voi pe cel care va face bine.
Cum va mai dati voi de partea lui Dumnezeu si faceti faptele Satanei....
Daca Dumnezeu se foloseste de aceste carti pentru a-si castiga copiii din ghiarele satanei, de ce va supara acest lucru?
Unul zice ca Osho a avut nu stiu cate Rols-uti, altul zice ca n-a avut, asta ne ninereseaza pe noi!!! Si nu cate vieti a salvat Osho cu cartile lui!!!!! Asta nu vedem si nu vrem sa vedem.
Insa Dumnezeu este Mare... si vede toate faptele noastre. Si va veni o zi cand va trebui sa dam cont pentru ele. Si tare ma tem ca vom fi tratati asa cum noi ii tratam pe fretii nostri (ii judecam, ii catalogam, pretindem ca suntem destepti, ca intelegem toate subtilitatile, ca ei sunt ai satanei si noi ai lui Dumnezeu, etc etc).
Scapa-ne Doamne din mizeria noastra si ajuta-ne sa ne vedem asa cum suntem - fire de praf purtate de vant, orbi si chiori ne credem judecatori, ne scaldam in mocirla si murdarim cu mainile noastre tot ce atingem, lipsiti de Iubire pentru aproapele pe care il etichetam, il catalogam si il condamnam, insa plini de iubire pentru noi insine, cautand aprobarea si incuviintarea semenilor pentru parerile noastre mizerabile.
Simtim lipsa de putere din cuvantul nostru si cautam sa ne adunam in haite pentru a ataca tot ce e bun si frumos.
Iarta-ne Doamne pe noi Judesatorii acestei lumi si nu ne judeca dupa cum meritam! Amin
poti lua si simplue mine nu ma intereseaza ce scrie lazarev sau osho,este simpla mea parere si atat.ca altii citesc si sunt impresionati este alegerea lor,ca altii fac lobby si altii ii urmeaza, e problema amandorura.cel ce iubeste pe iisus hristos cu adevarat,fii fara grija,locul lui este langa hristos indiferent de ce cuvinte si fapte se spun sau se fac impotriva lui.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote