View Single Post
  #29  
Vechi 10.02.2011, 16:57:41
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Calin, tu esti un baiat istet cind vine vorba la a o intoarce din condei si aceasta calitate te va propulsa departe, insa la capitolul psihologie umana si atentie la detaliu mai ai de invatat.

Zici ca "Duhovnicii buni se vădesc prin comportamentul față de fiii lor duhovnicești"?
Oare te-ai gindit CIT timp petrec duhovnicii cu acesti fii?...ca sa poti fii asa de categoric cu Ory?
Iti spun eu; de la 5 MINUTE la... hai cu generozitate, O ORA
Cit timp petrec acesti preoti cu sotia, si rudele listate de tine cu ironie?..24/7!
Andrei, nu sunt un băiat isteț, am depășit demult vârsta aia. Cât despre propulsare, am trăit în lumea lu' nea Nicu și trăiesc și în postneaNicu' world. E târziu, care va să zică.

Duhovnicii și fii duhovnicești sunt una și se întâlnesc regulat (trebuie să o facă) și nu la spovedania din posturi sau ocazională, la dorința credinciosul năpădit de necazuri prin patimi alese, câte 5 minute sau puțin mai mult. Doar constant, ca la ceas, și apoi, la ceas de necaz, credinciosul nu va alerga ci se va așeza și va aștepta în prag cuvincios binecuvântarea lui Hristos venită prin intermediul preotului.

Iarăși, îți spun, nu fi rău, probabil am greșit cu ironia, a venit pur și simplu, puțintel, fără voia mea. Am fost categoric? Nu mi-am dat seama, dar dacă am transmis impresia asta. Scuze.

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
hmmm, ia sa vedem, oare in ce conditii putem afla cu adevarat daca preotul este cu adevarat preot IN ORICE SITUATIE, sau este doar o fatada, UN JOB, afisat cu maiestrie teologica in timpul programului de lucru cu PUBLICUL.
Ma intreb, oare observi ce promovezi tu, prin felul tau de a examina?...te las pe tine.
cheers!
În sfârșit, te-am înțeles și mi-a luat cam mult! Vezi, Andrei, tocmai înmulțirea și multiplicarea (acelorași) examene contribuie la transformarea misiunii preoțești în JOB și afișarea unor programe de lucru cu publicul.

Prin felul meu de a examina, promovez responsabilizarea misiunii preoțești și, culmea, nu a preoților, ci a noastră, a tuturor...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote