View Single Post
  #47  
Vechi 12.02.2011, 08:46:58
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Depinde acum, nu știu exact câți dau acest examen, dacă sunt prea mulți, episcopul n-are timp să-i cunoască pe toți, ca să poată ia o decizie bună. Dacă sunt mai puțini, atunci e mai ine cum spui tu.
Episcopul e OBLIGAT să-i cunoască pe toți, cu atât mai mult cu cât, astăzi, cele mai multe eparhii sunt organizate pe județe. Ce preot paroh este acela care nu-și cunoaște fiecare enoriaș? Ce episcop este acela care nu-și cunoaște preoții sau nu are intenția să-i cunoască cu adevărat pe cei care sunt candidați la preoție? Dacă nu-i cunoaște și nu vrea, vai de el, e orice altceva dar episcop nu. Fiecare vom răspunde...

Care-i rostul unui episcop? Oare, una dintre misiunile sale importante nu este aceea de a supraveghea activitatea clericilor din subordine și a lua poziție când aceștia "o iau pe de lături"? E adevărat că această misiune tinde să fie acoperită de o oareșcare independență a preoților, chiar față de doctrinele Ortodoxiei, vezi cazul lui Pomohaci. Iar Ardealul este plin de clerici (preoți și am înțeles că și un episcop în exercițiu) ortodocși care pactizează cu duhul neoprotestant al ostașilor Domnului. Vai lor.

Dezbinările care au astăzi loc în biserică nu sunt oare rezultatul masteratelor și doctoratelor, studiilor "detaliate" și "cunoscătoare" ale teologilor în Scripturi și alte cele teologicești? Rezultatelor studiilor și parastudiilor fără nici un folos duhovnicesc. Oameni care studiază teologia fără a fi credincioși? Puteți să credeți că sunt o sumedenie de studenți la teologie care cunosc mai multe despre teologia icoanei decât participarea la Sf. Liturghie? Sunt teologi și absolvenți de teologie atei?

Oameni hirotoniți preoți dar fără harul duhovniciei! Cum așa? Poate fi oare despărțită preoția de duhovnicie? Fă-l atunci diacon, lasă preoția celor mai înduhovniciți. Și examene scrise pentru asta? Fraților, eu, personal, când mă duc la duhovnic nu vreau să întâlnesc un preot tobă de carte. Pentru că ăștia care au impresia că le știu pe toate sunt de obicei căldicei în credință. Și de atâta studiu nu mai au vreme să se roage pentru ei și pentru credincioși.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote