Subiect: FORUM
View Single Post
  #2  
Vechi 29.03.2007, 00:36:38
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Imi cer iertare ca va deranjez cu un mesaj dar marturisirea lui Clausemi in seara aceasta m-a impresionat atat de mult ,ca am vrut sa spun cateva cuvinte . Daca considerati ca nu era necesar , puteti sa-l stergeti .

Dupa cum se vede un prim avantaj al acestui forum este rugaciunea . In ce sens :
Prin mesajele noastre facem o continua marturisire , nu stiu daca santeti de aceeasi parere . Nu cuvintele definesc ci mesajul care se desprinde .
Sant convinsa ca unii din cei cunoscatori isi mai arunca cate o pivire din cand in cand si ne vad patimile de care suferim : mandria , grija de multe ,clevetirea , lipsa de dragoste , iubire de stapanire , contrazicere etc.
Deci fara sa zicem , am facut asta si asta cum se spune la spovedanie , ne deschidem sufletele cu stiinta sau fara ,si asa ne vad parintii nostri de ce suferim .
Sant convinsa ca multi s-au rugat pentru noi in postul asta si nu numai . Si efectul este , indreptarea .

Al doilea ar fi ajungerea cu timpul in situatia de a zice
"am gresit ,imi pare rau" , si aceasta nu e posibil decat prin rugaciune
( a ta si a altora), cum spuneam mai sus. Mare bucurie mi-a facut marturisirea lui Clausemi , nici nu va dati seama ! Este scris ca cei care isi vad pacatele sant mai mari decat cei care fac minuni .
Multi am facut-o ( de cerut iertare vorbesc )altii n-au apucat inca , dar sant convinsa ca fiecare isi va cere odata iertare pentru ca stim cu totii ca nu e nimeni vrednic "sa ridice piatra ". Dar fiecare suflet are nevoie de timpul lui si in speranta si nadejdea asta , invatam ce e rabdarea .

Eu personal am invatat sau am ajuns la alt mod de a privi oamenii stapaniti de patimi (si sexuale ). Imi dau seama ca unii au anumite probleme pe care eu poate nu le cunosc si n-am nici un drept "sa ma uit urat sau sa-i desconsider" ,tot ce pot sa fac e sa ma rog pentru unul ca acesta , deci iar exersez rabdarea , pentru ca fara , nu se poate . In orice caz nu se rezolva nimic prin violenta ,asta e ultimul sfat care l-asi da cuiva .

De dezavantaje nu vreau sa vorbesc pentru ca daca vorbim de "crestere" e normal sa fie si piedici . Trag nadejde ca Dumnezeu le va netezi pana la urma , (iar rabdarea ).

Si un ultim punct multumesc tuturor care s-au rugat si pentru mine .
Mare bucurie imi face cel care se roaga fara sa-i cer eu .
Domnul sa va binecuvinteze !
Reply With Quote