Subiect: Episcopii nostri
View Single Post
  #9  
Vechi 10.04.2011, 15:30:38
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
La Radu Voda cel putin, se canta foarte frumos "Pe stapanul si arhiereul nostru..." atunci cand vine P.S. Varsanufie sa slujeasca. Si e normal sa cante asa, pentru ca a fost staretul lor niste ani si il pomenesc mereu la liturghie, si cand nu este prezent, langa P.F. Daniel.

Pentru Sophia: e specifica Bisericii Ortodoxe ideea de ierarhie. De aceea avem diaconi, care, ai vazut ca la slujba, mereu cer binecuvantare de la preot, apoi, o treapta mai sus, preotii, care sunt subordonati episcopului, apoi episcopii, subordonati patriarhului, apoi patriarhul. Capul Bisericii e Hristos. Numai in protestantism nu se recunoaste ierarhia bisericeasca si toti se cred egali unul altuia (no offense, doar am punctat un lucru).

Pentru o idee despre episcopi (dar nu sunt chiar toti aici, mai sunt si vicarii si patrirahalii, care nu apar aici): http://www.patriarhia.ro/ro/structur...istrativa.html - si acestia nu sunt toti, ca mai sunt unii episcopi vicari, patriarhari
E adevarat ca exista ierarhie, Domnul Iisus Hristos nu a negat ierahia, ci doar i-a dat alt sens decat cel lumesc, adica a spus ca cel ce vrea sa fie in fruntea tuturor, acela trebuie sa slujeasca tuturor. Nu spun ca ierarhii n-ar slujii, dar mi-ar fi placut ca acel cantec sa spuna asa: "Pe slujitorul si arhiereul nostru...". Dar, ma gandesc, ca daca pe Domnul Hristos il numesc Stapan, pentru asemanare se numesc si pe ei.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote