View Single Post
  #70  
Vechi 09.02.2013, 23:49:48
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
In principiu, aveti dreptate cu ceea ce spuneti. Teoretic doar. Insa cu tot respectul, nu putem generaliza. Exista un alt topic in care s-a dezbatut zile in sir subiectul: Persoanele de o anumita varsta cu multe calitati, nu-si gasesc pe nimeni. Acolo am incercat sa explic de ce se intampla acest lucru si sunt constienta ca puteti avea dreptate, asa cum am incercat si eu sa spun. Insa, nu e un adevar general valabil.
Simona sta in UK. Domnul este profesor universitar, barbat cu o cariera frumoasa, probabil curtat la viata lui de catre multe femei. Ce vreau sa punctez: Din pacate lumea s-a schimbat. In tarile dezvoltate, casatoria a trecut de mult pe planul doi sau chiar mai jos. Pentru un barbat, cariera este cea mai importanta. Putem lua in considerare si faptul ca domnul a dorit sa-si puna la punct viata profesionala, lasand pe planul secund intemeierea unei familii.

Aprob in totalitate ceea ce spuneti dumneavoastra. Femeile se ataseaza foarte mult de barbatii care ii au aproape. Colegi de munca, profesori, sefi, medici etc. Dar acum vine intrebarea? De ce nu ne-am atasa de ei? (Bineinteles, daca sunt singuri si oameni buni). De cine ne-am putea atasa daca nu, exact de acei barbati care ne sunt cel mai aproape?

Sincer, eu cred ca sunt din ce in ce mai rare iubirile la prima vedere. L-am vazut, m-am indragostit, ma marit. Acum si noi femeile am inceput sa privim in jur. Avem dreptul acum sa ne imprietenim inainte sa ne indragostim. Si mai ales avem dreptul sa alegem si fara a fi alese.

Ce optiuni ai daca nu te uiti la barbatii care ii ai in jurul tau? Ne plimbam singure pe strada si agatam pe cine ni se pare mai frumos?
Repet, cu tot respectul, dar cel mai normal si corect este sa privim intai ce avem in ograda si abia apoi sa cautam in afara.
Sigur ca nu se poate generaliza. Dar este un scenariu foarte des intalnit. Si tocmai de aceea trebuie prudenta in aceste situatii. Si nu numai in astfel de situatii.
Pe de alta parte tinerii vad lucrurile altfel, si, poate, e mai bine asa, caci nu s-ar mai marita si insura nimeni.
Sigur ca noi femeile avem dreptul sa alegem. Dar dintre cei care ni se ofera. Parerea mea e ca nu se face ca o fata sa faca primul pas.. Stiu ca e o conceptie invechita dar si eu sunt veche :). Nu pot gandi altfel.
Ideia cu ograda si cautatul in afara nu am inteles-o…
Reply With Quote