View Single Post
  #332  
Vechi 20.12.2013, 10:08:28
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Principiile mele morale- prin ce am expus si pe alte topice- daca va intereseaza le puteti vedea si acolo!

Nicioadata nu am incercat sa justific crimele anilor 50! Insa atunci Romania se afla sub ocupatie sovietica, iar militia si securitatea erau conduse de consilieri sovietici, majoritatea cadrelor de conducere nefiind romani.

Insa dupa 1964 aceste crime nu au mai existat! In general in anii 70 era o deschidere evidenta in viata sociala din Romania, o atmosfera mult mai relaxata. Atat material (se gaseau de toate in magazine), cat si social (se vorbea deschis, iar la TVR de revelion Toma Caragiu- Omul cu soparla sau Amza Pellea- Nea Marin si blocurile din Bucuresti- puteau critica deschis regimul).
Atmosfera sociala din Romania anilor 70 era in general cea aratata in acele filme- Buletin de Bucuresti, Casatorie cu repetitie, Nea Marin Miliardar, Eu tu si Ovidiu (Ce bine e la mare/când esti in deplasare/chiar când stau la bere/gandu-i la dosare/insetat de munca/am venit la mare), Toamna/iarna/primavara bobocilor (cu presedinti de CAP mai conservatori si moda negatiilor), Secretul lui Bachus (cu ciubucurile gestionarilor, dar si profesionalismul militiei economice) Secretul lui Nemesis (cu favoritismele si micile aranjamente a administratorilor de bloc) sau Brigada Diverse (cu micile gainarii a lui Fanica Patraulea , Gogu Steriade si Trandafir). Asadar erau aratate si aspectele negative din societate.

Cine a trait si muncit cinstit in Romania in anii 70 mai ales nu poate sa nu recunoasca realizarile evidente de atunci! De exemplul daca lucrai ca mecanic de locomotiva nu puteai sa nu te bucuri ca in loc sa conduci o locomotiva cu aburi plin de funingine si praf de carbuni din cap pana in picioare, dupa 1960 si 1967 conduceai o moderna locomotiva diesel-electrica sau electrica, daca erai sofer de autobuz nu puteai sa nu de bucuri când conduceai un modern autobuz Roman Diesel in locul un harbuit autobuz sovietic ZIS, si nu puteai sa nu te bucuri atunci când stiai ca in concediu dintr-un salariu de 2500 lei/luna iti permiteai in fiecare an sa-ti iei familia si sa pleci in concediu la mare sau la munte!